July 18, 2024

Ph рамнотежата на телото е исклучително важна за здравјето на целиот организам. Ниската и кисела pH вредност го зголемува ризикот од заболување, а со цел pH вредноста да стане алкална, најважно е да имате балансирана исхрана.

Секое значително зголемување или намалување на pH вредноста може да доведе до несоодветна работа на ензимите.

Како резултат на тоа, ова води до прекин на некои важни метаболички процеси во телото. Како резултат на тоа, може да се појават проблеми како што се срцеви заболувања, артритис и остеопороза.

Овој пијалак може да ја регулира киселоста на телото, но и да го исчисти од насобраните токсини. Доволно е да пиете само една чаша дневно. Еве како се подготвува:1/2 чаша сецкан ананас (свеж или замрзнат),1 лажичка рендан корен од ѓумбир
2 лажици сок од лимон,1 лажичка мед,300 мл вода.

Подготовка:
Измешајте ги сите горенаведени состојки во блендер додека не добиете хомогена смеса.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *