July 18, 2024

Секое домаќинство го подготвува, а еве како се подготвувало за војници во времето на стара Југославија …
Мерката е за литар грав, а рецептот е оригинален. Вака се подготвуваше гравот по „нормата“ на ЈНА.

Компоненти:

 • 240 грама грав
 • 16 грама пченично брашно тип 800
 • 20 грама моркови
 • 30 грама свеж црвен кромид
 •  Нотка суви пиперки
 •  Три мали чешниња свеж лук
 • 30 грама маснотии или масло
 • Нотка мелен црвен пипер
 • Нотка црн пипер
 • Околу 20 грама додаток на храна (зачин Ц)
 • Две или три ловорови листови
 • По вкус
 •  Лажица сечкан магдонос
 • Подготовка:

Потопете го гравот во ладна вода, внимавајќи да има доволна количина на вода, зрната да не ја впие целата количина на вода при отекување и да останат суви. Чувајте го натопениот грав на ладно место и оставете го да кисне 1-3 часа.

Потоа исцедете ја водата, па ставете го гравот во тенџере, налејте ладна вода да го покрие водата и варете 10-15 минути. После тоа, исцедете ја водата и прелијте со зовриена вода, додадете половина од ситно исечканиот црвен кромид и оставете го да се свари, повремено додавајќи топла вода.

Додадете го остатокот од ситно исечканиот црвен кромид и морковот исечен на помали коцки или изрендан на половина од врелата маст и пропржете сè заедно додека не порумени. Кога гравот е половина сварен, додадете го пропржениот црвен кромид и морков, сувата пиперка, претходно натопена два часа во ладна вода и ловоров лист.

Загрејте ја преостанатата маст, додадете брашно и пржете малку да порумени. Кога брашното ќе порумени, исклучете го огнот и веднаш додадете ситно сечкан лук и пипер во прав и сè убаво измешајте.

Кога гравот ќе омекне, додадете го додатокот во садовите (зачин Ц или слично), посолете и пропржете со приготвениот прав со постојано мешање за да не се згрутчи прашокот.

Варете ги војничките гравчиња со прашокот на тивок оган уште 20-30 минути. После тоа, кога ќе изгасне огнот, додадете мелен пипер, ситно сечкан лист јаглика. Додадете војнички грав ако е потребно.

Напомена: Важно е да знаете дека војничкиот грав не смее да се меша за време на готвењето додека не се испржи, за да се спречи кршење и горење на зрната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *