May 17, 2024

Научниците и лекарите се согласуваат, особено психолозите, дека грицкањето семки го подобрува нашето расположение, но исто така велат дека тоа не е сè што можат да направат за нас.

Нема ништо лошо во семките од тиква: освен што го намалуваат стресот и анксиозноста, тие можат да не заштитат од дијабетес, да го спречат почетокот на остеопорозата, да ги ублажат симптомите на менопауза кај жените, да ја заштитат простатата кај мажите, а исто така се способни да не ослабат неколку килограми.

Докажано е дека овие семки се богати со здрави незаситени масни киселини, способни да го регулираат нивото на шеќер во крвта и да ја зголемат чувствителноста на телото на инсулин.

Бројни студии покажуваат дека тие можат да го намалат високиот холестерол за 13 проценти; тие се одлични борци против формирање на згрутчување на крвта, мозочни удари и срцеви удари.

Семките од тиква се полни со цинк , минерал кој промовира градење и одржување на здравјето на коските: 1/4 чаша семки од тиква содржи дури 17% од препорачаната дневна вредност на цинк!

Не смее да се занемари дека цинкот се покажа како соодветен борец во превенцијата и борбата против корона вирусот.
Кај жените во менопауза, семките од тиква ги намалуваат топли бранови и главоболки, ги штитат градите од болести.

Одлични се и за диети: 30 гр семки од тиква содржат околу пет (5) грама протеини, кои ќе ве одржуваат сити подолго време.

Маслото од семки од тиква се користи за лекување на зголемена простата (хиперплазија), а содржи и фитохемикалии и антиоксиданси кои го намалуваат нивото на слободните радикали во телото и го спречуваат создавањето на канцерогени клетки.

Пробајте го и ова, успехот е загарантиран: Јадете 40 семки дневно, 20 наутро и 20 попладне – пред јадење: ќе ја намалите појавата на првут и акни.

Ќе се ослободите од цревните паразити ако сомелете 150 гр семки од тиква и помешате со 3 лажици мед. Смесата поделете ја на три еднакви дела и еден дел јадете три дена по ред, наутро на празен стомак. Третиот ден, половина час по нивното јадење, пијте лаксатив.

За здрава простата измешајте мелени семиња со мед. Земете 1-2 лажици дневно.
Нанесете масло од семки од тиква на лицето еднаш неделно, резултатот за нега е подобар отколку со скапи креми.

За сјајна и здрава коса, додадете неколку капки масло од пеперминт во маслото од тиква и загрејте го на пареа, потоа втријте го во скалпот и нежно масирајте пет (5) минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *