May 17, 2024

Теодор Рузвелт имаше ќерка која беше силна како него и која не можеше да ја скроти до крајот на својот живот.

Алис Рузвелт беше најстарото дете на поранешниот американски претседател Теодор Рузвелт. Таа беше многу ексцентрична и првата ќерка што некогаш стапнала во Белата куќа. Таа стана силно и незауздано лице на движењето Нова жена во раните 1900-ти. Танцуваше на покривите на милионерите и носеше змија и кама во нејзината чанта.

Таа е родена како единствена ќерка на Теодор Рузвелт и неговата прва сопруга Алис Хатавеј Ли, која тој многу ја сакаше. Хатавеј починала рано, причината за нејзината смрт е откажување на бубрезите, кое останало незабележано поради бременоста – два дена по раѓањето на нејзината ќерка, на Денот на вљубените во 1884 година, на четвртата годишнина од нивната свршувачка и истиот ден кога починала мајката на Теди.

Иако тогаш 25-годишниот Теди на својата ќерка и го дал името на починатата жена , тој бил толку очаен за загубата на сопругата што не можел да ја нарече ќерката со нејзиното име Алис Ли, туку ја нарекол „бебе Ли“. Не само што Рузвелт никогаш повеќе не изговори Алиса, туку и не дозволи никого околу него да го направи тоа.

Првите години од нејзиниот живот беа осамени и изолирани . Теди отишол на ранч во Северна Дакота, а ќерката ја оставил кај сестра му Ана во Њујорк. Таму ловел бизони, но често мислеше на својата ќерка и и пишуваше писма. Во тоа време Алиса живеела со нејзината тетка Ана, која имала големо влијание врз неа бидејќи и самата била силна и независна жена и сакала Алис да стане таква .

Кога Теди се вратил од патот во 1886 година, се оженил со својата средношколска љубов, Едит. Семејството се преселило на Лонг Ајленд, а парот имал пет деца. Сепак, набрзо избувнаа тензии меѓу неговата најстара ќерка и неговата нова сопруга.

Алиса често се лутела затоа што татко ѝ не ја нарекувал со нејзиното име, поради што се чувствувала отфрлена и верувала дека повеќе ги сака другите деца.

Како што растела, таа станала посилна и понезависна, поради што Едит сакала да ја испрати во интернат. Алис му рекла на својот татко дека „ќе го понижи ако ја испрати таму“. Наместо тоа, ја вратија кај тетка Ана во Њујорк.
Алис беше девојката за која сите озборуваа. Алис беше против бракот, не им веруваше на мажите , но поради нејзината силна личност и самотија, кое беше шокантно во тоа време, таа стана предмет на озборувања. А Рузвелт некако се засрами од животот на својата ќерка, а кога стана претседател на САД во 1901 година, Алис веднаш стана една од првите и најголемите личности на 20 век.

Една година од неговиот мандат, Алис крстарела со германската јахта Вилхелм II и го привлекла светското внимание. Вилхелм подоцна ја нарекол јахтата по неа и ја ставил нејзината слика на бродот. Но, таа го игнорираше тоа и беше изнервирана од медиумското внимание, а нејзиниот кул однос само ја натера јавноста уште повеќе да се заљуби во неа.
Стана една од најпочитуваните жени во светот – напиша Трибјун за Алиса, која тогаш имала 17. Таа го добила прекарот принцезата Алис , а кога ја виделе со маж, луѓето коментирале дека е мажена.

Медиумите беа таму кога таа стана првата жена што возеше автомобил од Њупорт до Бостон, кога пушеше јавно и често на покривот на Белата куќа, џвакаше мастика, играше покер, носеше панталони, се забавуваше цела ноќ и спиеше до пладне. . Носела бодеж, змија домашно милениче и копија од Уставот во нејзината чанта, а Њујорк Хералд пишувал за нејзиниот социјален живот во тие 15 месеци: имала 407 вечери , 350 балови , 300 забави, 680 чајџилници . и 1.706 социјални покани.

И беше забранет влез од Белата куќа двапати, откако нејзиниот татко ја напушти функцијата: еднаш затоа што закопа вуду кукла во дворот. на сопругата на воениот секретар Вилијам Хауард во дворот и еднаш за озборување за идниот претседател Вудро Вилсон.
Кога Рузвелт почина во 1919 година, Алиса ги презеде политичките цели на нејзиниот татко.
Додека била на турнеја во Азија, таа го запознала својот иден сопруг, конгресменот Николас Лонгворт. Тој беше богат женкар и многу личеше на нејзиниот покоен татко. Тие се венчаа во Белата куќа во 1906 година. Тогаш Алиса ја исече тортата со меч бидејќи нејзиниот нож не беше доволно остар.

За време на нивниот заеднички живот, тие често излегуваа и останаа во брак до неговата смрт во 1931 година.
По неговата смрт, Алис била во врска со сенаторот Вилијам Бора во 1920 година и тврдела дека ќерката што ја родила во 1925 година, нејзиното единствено дете, всушност е негово. Нејзината ќерка Паулина се бореше со депресија и зависност до нејзината смрт во 1957 година, оставајќи ја Алис да се грижи за нејзината внука .

Алис подоцна беше активна во политиката и беше член на националниот одбор на директори на „Америка на прво место“ (комитет посветен на одржување на неутралноста на САД за време на Втората светска војна – до Перл Харбор). Таа беше пријателка со семејствата Кенеди , Никсон и Џонсон.
По двојна мастектомија и здравствени проблеми во 80-тите, таа почина на 96-годишна возраст на 20 февруари 1980 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *