June 19, 2024

Една слива во просек содржи 113 mg калиум, што го намалува крвниот притисок, а со тоа и ризикот од мозочен удар.
Сливите се познати како природен мултивитамин, но многумина од нас немаат навика да ги јадат редовно. Можеби ќе почнете да ги јадете кога ќе видите што му прават на телото 5 сливи дневно.

Една слива содржи 84 отсто вода, 0,6 отсто протеини, 10 отсто јаглени хидрати и 2,1 грам влакна. Покрај тоа, тие имаат ниско ниво на масти и калории, а висок процент на витамини А, Ц и Е, калциум, магнезиум и калиум.

Ако јадете пет сливи дневно, еве како тоа ќе влијае на вашето тело:
ГО НАМАЛУВА НИВОТО НА ШЕЌЕРОТ ВО КРВ Сливите се поврзани со низок гликемиски индекс, што значи дека можат да ви помогнат да го контролирате нивото на шеќер во крвта и да го намалите ризикот од дијабетес тип 2 .

ЈА ПОДОБРУВА МЕМОРИЈАТА Ако јадете пет сливи дневно, ќе му помогнете на вашето тело да се ослободи од негативните ефекти на слободните радикали кои лошо влијаат на нашата меморија .

ГО ШТИТИ СРЦЕТО Една свежа слива во просек содржи 113 mg калиум. Овој минерал помага во контрола на високиот крвен притисок, а со тоа го намалува ризикот од мозочен удар .

ГО ПОДОБРУВА И ГО ЗАШТИТИ ЦЕЛИОТ ДИГЕСТИВЕН СИСТЕМ Сувите сливи се одличен начин за забрзување на варењето. Еден начин да ги јадете во текот на целата година е да ги натопите сувите сливи во свежо зовриена вода, да ги изладите и замрзнете.

ЗАЈАКНУВААТ КОСКИТЕ Истражувачите од универзитетите во Флорида и Оклахома тестирале две групи жени во постменопауза 12 месеци. Едната група јадела 100 грама суви сливи дневно (околу 10 сливи), а другата јадела 100 грама суви јаболка. Двете групи конзумирале додатоци на калциум и витамин Д. Резултатите покажале дека групата која јадела сливи имала значително поголема густина на коските во ‘рбетот и подлактицата.

ГО ПОДОБРУВА ЗДРАВЈЕТО НА ОЧИТЕ Сливите се многу важни за здравјето на очите. Фитонутриентите кои се наоѓаат во сливите можат да го намалат ризикот од развој на макуларна дегенерација или макуларна дегенерација, болест која главно ги погодува постарите лица.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *