February 23, 2024

Калуѓерката Андре од Франција неодамна беше прогласена за најстарата личност на светот. Таа постојано беше прашувана за тајните на нејзината долговечност.

Иако не даде детален извештај за секојдневната исхрана, навиките кои ги користи за да го одржува своето добро здравје до нејзините 100-ти се добро познати и сите можевме да научиме неколку лекции од нив.

Јадете заедно. Од Втората светска војна, сестра Андре е член на католичкиот ред на сестрите на милосрдието, служејќи им на сираците, постарите и болничките пациенти. Една карактеристика на католичкиот религиозен живот е заедничкото живеење, кое обично вклучува заеднички оброци.

Науката има многу да каже за придобивките од седењето на иста маса со семејството и пријателите и споделувањето оброк. Истражувањето на „Оксфорд“ открива дека колку почесто луѓето јадат со други, толку е поголема шансата да бидат посреќни и позадоволни.

Студијата од 2013 година во Journal of Nutrition Education and Behavior исто така покажа дека во текот на целиот животен век, јадењето со други е поврзано со поздрава исхрана.

Уживајте во омилената храна. Уживањето во храната може да го подобри расположението и да го ублажи стресот. Впрочем, среќата е поврзана со подолг живот. Едно истражување покажа дека луѓето со подобро расположение имаат 35 отсто помали шанси да умрат во текот на пет години од оние со полошо расположение.

Интересно е што сестра Андре не е првата најстара личност на планетата која својата долговечност ја припишува на чоколадото и виното. Според Гинисовата книга на рекорди, најстарата личност која некогаш живеела, Французинката Жан Луиз Калмент, исто така верувала дека чоколадото и виното се клучни за нејзиниот долг живот.

Бидете умерени. Сестра Андре изјави дека пиела само една чаша вино дневно.
Изберете храна богата со антиоксиданси Двете омилени јадења на сестра Андре не се само вкусни, тие се полни со антиоксиданси.

Црвеното вино содржи антиоксиданс ресвератрол, кој може да го поддржи здравјето на срцето преку спречување на оштетување и намалување на штетниот ЛДЛ холестерол и спречување на згрутчување на крвта .

Чоколадото, особено темното, содржи бројни антиоксиданси кои исто така може да го намалат ризикот од срцеви заболувања.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *