February 24, 2024

Босанската актерка Белма Лизде Курт, која се прослави со улогата во хумористичната хит серија „Луд, збунет, нормален“, ја доживеа најголемата трагедија пред 12 години, кога нејзиниот 10-годишен син Јан Исак загина во несреќа во Канада.

Имено, наследникот на Рабија и нејзиниот сопруг Алеш Курт бил на гости кај роднините во Канада, а несреќата се случила кога тој со своја роднина тргнал на кајак, кој се превртел.

Тие биле пренесени во болница, по што момчето починало од премрзнување, додека жената е хоспитализирана. Како што објавија тогаш медиумите, сопругот на исчезнатата жена повикал полиција, по што следела масовна потрага со хеликоптери и чамци.

Превртениот кајак бил забележан дури следниот ден околу четири часот наутро, а жената и момчето биле пронајдени шест часа подоцна покрај подводниот гребен.

Од трагедијата што го снајде нивното семејство, сараевските уметници не зборуваат за загубата на нивниот син, туку се фокусираа на воспитувањето на нивната помала ќерка Ума.

Белма преку бројни театарски работилници се посвети на работата со деца, а својата креативност ја насочи и кон модата. Инспирирана од нејзината наследничка, таа дизајнираше модна линија за најмладите наречена Uma’s Closet.

Сакав да создадам нова димензија, која во голема мера доаѓа од мојата љубов кон театарот и раскажувањето приказни. Но, плакарот на Ума е и мојот бунт против консумеризмот и непочитувањето на нашето културно наследство.

Јас сум голем обожавател на децата и нивната перцепција за светот. Сакам да им давам, се зближувам и на некој начин станувам нивна пријателка“, открила актерката во интервју за магазинот „Азра“, а во најтешките денови сила и дала токму Ума.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *