May 17, 2024

Познатиот руски педијатар има едноставни и многу ефикасни совети како да го заштитите вашето дете и себе си во претстојната сезона на вируси, настинки и грип

Рускиот педијатар Евгениј Комаровски е исклучително почитуван и ценет меѓу родителите за неговите совети за здравјето на децата. Тој често држи предавања во земјите од поранешниот СССР за здравата исхрана на децата бидејќи верува дека тоа е основата, не само за здрав детски организам, туку и подоцна кога ќе порасне во возрасен.
Не постојат лекови кои ја намалуваат веројатноста за заболување од вирусна инфекција кај децата, но тоа го прават здравата исхрана, активен начин на живот, доволно сон и насмевка и весело расположение – им порача д-р Комаровски на родителите.

Престој надвор Есента е пред нас, а со постудените денови започнува сезоната на настинки и вирусни инфекции. Тогаш, а тоа го знаат сите родители, детето минува 7 дена во градинка, па 2 недели дома и така натаму. Педијатрите генерално даваат повеќе или помалку слични совети, првенствено избегнувајќи гужви, кои родителите не ги следат. За останатото, погледнете колку деца има во трговски центри и во затворени простори каде циркулираат вируси и лесно се пренесуваат.

Како прв и основен начин за заштита на децата од грип и други вирусни инфекции , д-р Комаровски го наведува престојот на отворено и избегнувањето гужви.

Концентрацијата на вирусот под ведро небо е илјадници пати помала отколку во кој било затворен простор, било да е тоа стан, училница или автобус. Затоа треба да размислите двапати пред да ги однесете вашите деца каде било што не е на отворено. За мене лично, тажна глетка е да се видат малечки на ескалатори во трговските центри како се собираат во игротеката само затоа што надвор е студено.

Разбирам дека на родителите им е полесно , но претпоставувам дека здравјето на нивното дете треба да биде нивниот прв приоритет. Фактот дека надвор е студено никогаш не треба да биде изговор да го држите вашето дете во затворен простор. Секоја прошетка на свеж воздух, макар и кратка, ќе направи повеќе за неговото здравје отколку сите витамини што им ги даваме на децата – рече тој.

Тој нагласи дека при излегување на студено време најважно е убаво да го облечете, се останато се само празни приказни и изговори од родителите. Ова важи и кога доаѓа зима, а живата во термометарот паѓа под нулата.
Прегреани станови Премногу топлите станови не се добри за здравјето на децата. Според д-р Комаровски, на децата повеќе им пречи високата температура и затнат простор без чист воздух отколку студот што влегува низ отворен прозорец.

И врапчињата на гранките знаат дека честото миење на рацете и проветрување на просториите е неопходно за заштита од вируси. Вирусните честички преживуваат со часови и денови во задушувачки, топол и застоен воздух и практично во исто време изумираат на чист, ладен, влажен и свеж воздух. Затоа оптималната температура во становите за време на студените есенски и зимски денови треба да биде помеѓу 16 и 22°C, а влажноста на воздухот помеѓу 40 и 70%. Држете се до овие граници. Ако ти е ладно, облечи се! Не се прегревајте ниту себе, ниту вашето дете и редовно проветрувајте ги просториите во вашиот дом – нагласи тој.

Д-р Комаровски смета дека употребата на капки за нос на база на аеросоли и солени раствори е исклучително важна за превенција и одбрана од вируси.
Колку повеќе луѓе во една соба, толку повеќе капки во носот. Исто така, добро е да ја исплакнете устата со обична или солена вода, која лесно се прави. Истурете една кафена лажичка сол на литар зовриена вода и кога растворот ќе се олади, со него исплакнете ја устата на детето и себе си. Вирусите навлегуваат во телото преку носот и устата, ако таа област е редовно влажна, помали се шансите вирусот да се закачи и да преживее – изјавил познатиот педијатар.

Тој смета дека здравите луѓе, особено децата, не треба да носат маски за лице.
Маската не штити здрав човек и нема причина здрав човек да ја носи. Маската ја носи болниот и на тој начин се намалува неговата заразност, односно натамошното пренесување на вирусот – нагласи тој.

Исхрана Кога станува збор за исхраната на децата , таа мора да биде разновидна и да ги задоволува дневните потреби на детето кое расте и се развива. Што повеќе овошје и зеленчук ќе му овозможат на вашето дете да се заштити од настинки, вируси и грип на природен начин. Додатоци и разни витамински апчиња не се добри за најмалите бидејќи сепак содржат одредена доза на хемија која може негативно да влијае на чувствителниот дигестивен систем на децата. Многу е поздраво и подобро кога детето витамините ги добива преку храната, односно со конзумирање доволни количества овошје и зеленчук кои треба да бидат што помалку обработени.

Педијатарот ги советува родителите да избегнуваат да им даваат на своите деца сокови купени од продавница и полни со шеќер, туку на своите малечки да им прават свежи сокови од цедено овошје за да ја максимизираат концентрацијата на витамини, особено Ц. На овој начин малиот гради природен имунитет кој е најважен во одбраната од вируси. Детето и да се разболи, не е крај на светот бидејќи настинките и грипот доаѓаат и си одат, а малечкото има стекнато одредена количина на природен имунитет на тој вирус кој ќе го заштити во иднина.

СОВЕТИ ОД РУСКИ ПЕДИЈАТАР: Држете се на растојание ако некој во близина кашла или кива
Миењето раце и проветрувањето на просториите е задолжително, особено во текот на есента и зимата кога прозорците се затворени поради студот. Вирусите изумираат практично во исто време на чист, ладен, влажен и свеж воздух
Оптималната температура во станот треба да биде помеѓу 16 и 22°C, влажност на воздухот од 40 до 70%.
Облечете ракавици кога треба да стигнете до нешто на јавни места, особено внимавајте на рачките и држачите .
Навлажнете ја мукозната мембрана на респираторниот тракт, користете капки или аеросоли врз основа на солени раствори. Колку повеќе луѓе наоколу, толку повеќе капки во носот. Исплакнете ја устата со обична вода или со солен раствор кој лесно можете да го направите сами со додавање на лажичка сол во литар врела вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *