June 21, 2024

Иако лековите можат брзо да ги намалат нивоата на турбулентните масти кои предизвикуваат срцев удар или мозочен удар, имајте на ум дека потребни се шест (6) до 12 месеци за влијанието на промената на животниот стил да биде забележливо во вашето тело.

Тоа, заедно со редовните тестови на крвта, треба да биде вашиот прв приоритет. Втората е да се придржувате до секојдневниот третман за да не се покачат повторно нивоата на липиди.

 • КОГА СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЛЕКУВАЊЕ
 • ако имате многу високи нивоа на маснотии (>500 mg/dL или 5,65 mmol/L)
 • ако имате и висок ЛДЛ холестерол (лош) и/или низок ХДЛ холестерол (добар)
 • ако имате семејна историја на кардиоваскуларни болести
 • ако имате други фактори на ризик за кардиоваскуларни болести

Што е холестерол, каква функција има во нашиот организам и како да го држиме под контрола, не советува проф. д-р Небојша Тасиќ.
Проф. д-р Небојша Тасиќ, специјалист по кардиологија, помошник директор на ИКВБ „Дедиње“, претседател на Светската асоцијација за васкуларно здравје (ISVH), претседател на HISPA, Здружение на центри за хипертензија, превенција од срцев удар и мозочен удар

Самиот збор холестерол звучи застрашувачки за многу луѓе, особено кога ќе се вклучи црвеното светло, односно кога ќе видиме од тест на крвта дека е значително покачен. Пред се, треба да знаеме дека е неопходен за здраво и нормално функционирање на организмот.

Како се создава? Многу луѓе мислат дека холестеролот се внесува само преку храната. Холестеролот е вид на маснотии што се произведуваат во црниот дроб, а се внесуваат и преку храната.

Зошто ни е потребен? Важен е за формирање на клеточните мембрани во мозокот, нервите, мускулите, кожата, црниот дроб, цревата и срцето, а потребен е и за синтеза на хормони, како и за создавање на жолчни киселини кои ни помагаат во варењето храна .

Како изгледа холестеролот? Замислете бела, стопена свеќа – вака изгледа холестеролот кој се движи низ телото со главниот носител, липопротеинот со мала густина (LDL) и липопротеинот со висока густина (HDL).

ДОБРОТО, ЛОШОТО И ЗЛОТО…Како да одредиме колку добри, а колку лоши масти имаме?
Количината на холестерол во крвта може да се утврди со тест на крвта. ХДЛ се нарекува „добар“ холестерол бидејќи помага во заштитата од срцеви заболувања со собирање и отстранување на вишокот холестерол од клетките, вклучително и артериите, и враќање во црниот дроб, каде што или се разградува или се излачува од телото. Колку повисоки нивоа на HDL, толку подобро за нас.

Што ни прави лошиот холестерол? ЛДЛ го транспортира холестеролот до клетките на кои им е потребен, а доколку го има премногу се таложи на ѕидовите на крвните садови. Така се јавува атеросклероза. Исто така, може да предизвика болка во градите, срцеви заболувања, срцев удар и мозочен удар и проблеми со бубрезите и циркулацијата.

Пациентите со дијабетес (тип 1 или 2) имаат висок ризик за развој на срцеви заболувања, препорачаното ниво на LDL холестерол мора да биде помало од 100 mg/dL (2,59 mmol/L)

Колку е важно правилното внесување храна? Нивото на холестерол се зголемува со внесување храна со голема количина на заситени и транс масти, масно месо, млечни производи со висока содржина на масти, печени производи, слатки производи… Избегнувајте масното свинско, говедско и јагнешко месо, преработки од месо (салама, колбаси, паштети), грицки, пржена храна во масло, шеќери, колачи, колачиња, бисквити и колачи.
Покрај намалувањето на внесот на штетни масти, еден од клучните елементи во борбата против високиот холестерол е и внесувањето на храна богата со растителни влакна.

 • МОРА ДА ЈА КОРИГИРАТЕ ВАШАТА ДИЕТА!
 • намалете го внесот на масти, сол и шеќер
 • избегнувајте црвено месо и сувомеснати производи
 • избегнувајте пржено месо, јадете варено
 • избегнувајте преработени растителни масла
 • избегнувајте пакувана храна од секаков вид
 • редовно консумирајте риба
 • зголемете го внесот на свежо овошје и зеленчук
 • намалете го внесот на кофеин и алкохол

Дали нешто друго влијае на зголемувањето на содржината на маснотии?
Пушењето, дебелината и недостатокот на физичка активност се исто така нездрави животни навики кои мора веднаш да се променат. Црниот дроб користи шеќер, алкохол и кофеин за да произведе повисоки концентрации на холестерол, зголемувајќи го нивото на воспаление во крвните садови

ОВА НЕ СМЕЕТЕ ДА ГО НАПРАВИТЕ! Третманот за намалување на липидите може да спаси живот. Некои пациенти одлучуваат да го прекинат лошиот третман за намалување на маснотиите бидејќи доживуваат несакани ефекти. Не преземајте таков чекор самоиницијативно, консултирајте се со вашиот лекар доколку мислите дека одреден лек не делува или влијае на извршувањето на вашите секојдневни активности. Во согласност со вашиот животен стил, специјалистот ќе ви препише друго средство за зачувување на вашето здравје.

СОВЕТ ПЛУС: Не земајте храна 9-12 часа пред да земете крв за анализа на холестерол, дозволена е вода.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *