June 21, 2024

Познато е дека жените од Истокот ја ценат народната медицина, благодарение на која се неверојатно младешки. Овој „еликсир“ се зема два пати годишно, а делува така што целосно го подмладува организмот. Се подобруваат функциите на сите клетки во телото.

За да го направите овој еликсир ви треба: 100 ml сок од лимон;200 грама мед;50 мл маслиново масло.

Подготовка: Измешајте ги сите состојки и земајте по една кафена лажичка три пати на ден на празен стомак. Значи, 15 до 20 минути пред оброк. Откако ќе ја изедете целата смеса, направете пауза од половина година.

За време на полугодишната пауза, секој ден пијте чај од ѓумбир .

Половина лажичка рендан ѓумбир прелијте со 200 мл зовриена вода. Додадете малку сок од лимон, по вкус. Никогаш не додавајте мед или шеќер во овој чај. Откако ќе се навикнете на јачината на вкусот, зголемете ја количината на ѓумбир на цела кафена лажичка кога правите чај.

Употреба: Еликсирот се зема во март или април, а повторно во октомври или ноември.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *