June 19, 2024

Оваа храна се смета за храна за мажи бидејќи ја зајакнува потенцијата и ја штити простатата, но е корисна и за жените

Машката моќ во голема мера зависи од храната што ја јаде, потврдија бројни научни студии. Колку поздраво се храни мажот, толку помалку потенцијални проблеми ќе има во кревет. Покрај тоа, постојат намирници кои ја штитат простатата, што повторно е тесно поврзано со потенцијата .

Една од нив е тиквичката , која е богата со бројни хранливи материи кои ќе ја одржат виталноста на мажите и ќе го зачуваат неговото здравје.

Иако се сметаат за машка храна, тиквичките се одличен избор и за жените бидејќи благотворно делуваат на телото и ја зачувуваат кожата и младешкиот изглед.
Ви претставуваме 5 причини зошто е добро мажите да го јадат овој зеленчук што почесто.

Чувар на простатата. Тиквичките може да се наречат и вистинска машка храна. Манганот во тиквичката има корисен ефект врз зголемувањето на либидото и потенцијата, додека фитонутриентите ги намалуваат симптомите на зголемена простата, што им отежнува на мажите да уринираат и да имаат интимни односи. Ова е особено точно за мажите во старост кога се јавува бенигно зголемување на простатата поради возраста.

Го стимулира варењето. Тиквичките се добар извор на диетални влакна, па затоа се препорачуваат за луѓе кои страдаат од запек. Не само што можат добро да ве заситат, туку ги чистат и цревата од токсини. Здравите црева се основен предуслов за силен имунитет, а само здрав маж нема проблеми во кревет.

Помага при слабеење. Тиквичките се диетална храна бидејќи се состојат од 90 отсто вода. Во 100 гр свежи тиквички има само 16 калории. Секако, тоа зависи и од тоа како ги подготвувате тиквичките. Доколку ги пржите на длабоко масло секако дека ќе имаат повеќе маснотии и калории, па затоа се препорачува лесно да се подготват на пареа или да се подготват на скара или во тефлонска тава без маснотии. Тие лесно може да се комбинираат со друг зеленчук.

Го намалува крвниот притисок. Тиквичките се одличен извор на витамини Б и Ц како и калиум, кој ја регулира работата на срцето, го намалува крвниот притисок и спречува разни болести на протокот на крв. Имајте на ум дека најголем дел од хранливите состојки се во кожата, па затоа не ги лупете тиквичките, туку темелно измијте ги пред да подготвите оброк.

Го забрзува заздравувањето на раните Тиквичките се богати и со манган, кој е клучен за производството на исклучително важната аминокиселина пролин. Пролинот го стимулира создавањето на колаген во кожата и ја прави поздрава, но и го забрзува процесот на зараснување на раните. Тоа значи дека со редовно консумирање тиквички ќе го зачувате вашиот младешки изглед и ќе го избегнете создавањето на брчки долго време .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *