June 25, 2024

Таа е жената која дојде кај Доналд Трамп, списанијата пишуваат за неа со децении, а она што малкумина го знаат е дека таа беше во брак со „најубавиот маж во Југославија“.

Турбулентниот живот на познатата писателка , новинарка кој успеа да ги интервјуира највлијателните луѓе на планетата, но и да направи некои други работи кои може да се преточат во филм.

Весна де Винчи во последните неколку недели се најде во јавноста кога на својот Инстаграм профил објави видео за тоа како поминала – гладување. Тоа го практикува 30 години и тврди дека ја штити од сите болести, дека телото потоа се поврзува со интелигенцијата и на тој начин го детоксицира нејзиното тело.

Иако овој вид на чистење на телото и умот е ексцентричен, не нè чуди што таа се нашла во сето ова.
Меѓутоа, во однос на сето она што го прави, а што крева прашина, најинтересно е токму нејзиното презиме.

Весна де Винчи е родена на 28 октомври 1957 година во Белград како Весна Југовиќ. Таа го заменила своето моминско презиме со ново – Де Винчи – кога почнала да ја популаризира тезата дека европската цивилизација се појавила во Винчи, во близина на Белград .

Таа живеела долго време на брод закотвен на спојот на Дунав и Сава. Луксузно опремениот брод беше единствен од ваков вид во Белград. Еднаш кон него бил фрлен молотов коктел, додека таа била таму и се забавувала со друштвото. Тврдела дека токму соседите сакале да и го украдат местото …

Сепак, она за што малку се знае е љубовниот живот на Весна.
Таа повремено зборуваше за нејзините најголеми љубови. Нејзиниот прв сопруг беше новинарот Милан Ланго .

„Мојот прв сопруг беше 20 години постар од мене и во него го барав татко ми, кој штотуку почина во тоа време. Имав доволно среќа да пораснам со одлични машки фигури, љубители, кавалери и големи личности . Се разведов од Ланг по седум години брак. Тој беше експерт за млади жени. Часовите поминати со кумот Бата Живојиновиќ, Том Здравковиќ, Капор и други легенди се дел од едно незаборавно искуство. Пиев со нив цело време и за малку ќе станав алкохоличар “, рече таа еднаш.

Потоа се сети на својот втор сопруг Предраг Витас. Во тој брак немаше кафана, пијачка. Тоа беше, како што рече, добра љубов, полна со страст, креација, смеа, безрезервна поддршка.

„Тој беше најубавиот човек на поранешна Југославија, во кој многумина беа вљубени. Ги имаше тие прекрасни, сини очи што ме освоија, како од романса за викенд. Имаше аполонска убавина . Тој ми беше учител, љубов, сè. Се онесвестив кога го закопувавме. И денес носам црно“, изјави Весна повеќе од 20 години по неговата смрт.

Предраг Витас почина во 1999 година од рак. Загубата на нејзиниот сопруг ја оддалечила Весна од материјалните работи. Ја води, како што вели, љубовта, идеите и почитта.
Инаку, по основното и средното образование, Весна магистрирала на Економскиот факултет во Белград . Магистрирала со десет просек и се пријавила на конкурсот за стипендија на Британскиот совет за докторат на универзитетот во Лондон. Иако добила стипендија, решила да не оди.

Потоа докторирала на Мегатренд на тема „Ексклузивно телевизиско новинарство “ .
Таа имаше неколку ексклузивни емисии на телевизија , меѓу другото и за Пако Рабан, Џина Лолобриџида… По интервјуто со Мандела, таа ја објави книгата „Нелсон Мандела, последната порака“.
Во еден момент сакала да влезе во светот на глумата .

Во 1996 година, таа ја основа компанијата Мис Ју , и оттогаш таа е првата асоцијација за многу луѓе со домашниот избор за Мис. Во меѓувреме, таа се сврте кон продукцијата, но и кон риалити ТВ , во која рече дека влегла поради новинарските истражувања.
И денес… Продолжува во свој стил. Една од нејзините најнови објави на Инстаграм покажува дека е во вистинско кралско друштво – со принцезата Линда Караѓорѓевиќ , сопруга на принцот Томислав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *