June 23, 2024

Црниот дроб во нашето тело игра улога на фабрика за крв. Учествува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага да се зајакне и стимулира варењето во телото. Врши уште една важна функција: ја чисти крвта и ги елиминира сите токсини и нечистотии од неа.

Ако ги земеме предвид сите овие информации, тогаш е јасно дека чистиот црн дроб значи: здравје, виталност, енергија, добар изглед и добро расположение.

Најдобар начин за превенција за здравјето на црниот дроб е да го чистите секојдневно – пијте по една лажица маслиново масло измешано со лажица сок од лимон секое утро на празен стомак. После тоа, можете да уживате во појадокот.

Овој „коктел“ можете да го подготвуватте долго, бидејќи и двете состојки се обична храна.

По еден месец ќе ги почувствувате промените. Вашиот изглед ќе се подобри, темните кругови под очите ќе исчезнат, вашиот тен ќе стане свеж, а вашиот изглед ќе се подмлади. Цревата ќе работат како часовник, ќе заборавите на запек и проблеми со варењето. ќе се чувствувате здраво со многу енергија.

Маслиновото масло, како ниту еден друг производ, помага да се отворат каналите на црниот дроб и жолчното кесе. Жолчката е активен учесник во дигестивниот процес што ја забрзува работата на вашите црева. Лимонот и брусницата имаат ист ефект врз варењето.

Корисните својства на лимонот се добро познати на сите. Прво, лимонот е одличен извор на витамин Ц. Второ, ефикасно ги чисти крвните садови од наслаги на холестерол и придонесува за чистење на црниот дроб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *