June 19, 2024

Јелена Докиќ моментално е среќна, а нејзината последна објава на Инстаграм насолзи многумина.

Јелена Докиќ порано беше една од најголемите тениски надежи на Србија, која сите гордо ја поддржуваа дури и кога играше под знамето на Србија и Црна Гора. Сепак, по бројните болни моменти во животот таа се повлече од светот на тенисот.

Јелена Докиќ пред неколку години се бореше со депресија и за малку ќе изврши самоубиство, што беше предизвикано од конфликти со нејзиниот татко Дамир Докиќ, што ја доведе до психички проблеми .

Таа денес се чувствува добро и конечно е среќна, а на социјалните мрежи редовно споделува фотографии со своите фанови. Таа моментално престојува во Хрватска на море, а објавата и пораката што ја испрати ќе ве насолзи.

Без шминка, само крема за сончање, сол во косата и капа на главата покрај море. Колку малите работи во животот и оние кои понекогаш ги земаме здраво за готово, всушност можат да ни донесат големо задоволство. Нека вашиот живот биде посветен на среќата.

Уживајте во утринското кафе, гледајте го изгрејсонцето и зајдисонцето. Поминете време во природа. Бидете љубезни, одговорете на луѓето со насмевка. Најдете причина за насмевка секој ден, може да биде обичен сончев ден, пет минути за себе, кафе со другарка, прошетка на плажа или во парк – започна Јелена и им испрати поддршка на фановите, кои и испратија пораки за време на тежок период.

Уживајте во тие ситници, вкусни оброци, шолја чај на тераса, читање книга, гледање омилени серии, шетање со кучето, капење во море или базен. Прославете мали и големи победи и успеси. Учете и растете секој ден. Ценете ја љубезноста на другите луѓе. Инспирирајте и инспирирајте – додаде Јелена и заклучи:

Животот е премногу краток за да го поминете без да уживате во малите нешта. Обидете се и живејте со благодарност. Ви испраќам многу љубов и прегратки и се надевам дека ќе најдете причина за насмевка денес.
Да потсетиме, иако извесно време се чинеше дека лошите времиња конечно се зад неа, таа во јануари годинава раскина со хрватскиот тенисер Тино Бикиќ по 19 години врска.

Јелена многу тешко го поднесе раскинувањето, а потоа напиша на Инстаграм. Ќе излажам ако кажам дека ми е добро, но ќе дадам се од себе да ја излечам и закрепнам и да ја обработам оваа болка и траума и ако ништо друго, ќе умрам обидувајќи се. На оваа врска и дадов сè, срце и душа и се борев до крај, но на крајот не беше доволно овој пат, но се надевам дека сепак некаде ме чека среќа и љубов.

За жал, тогаш од поранешната тенисерка се доби катастрофална вест дека во април оваа година повторно се обидела да си го одземе животот .

Не се срами од тоа што го чувствуваш. Во ред е да се чувствувате така и да знаете дека можете да се вратите од тоа чувство. Можно е, само продолжете да верувате. Ќе се вратам посилна од било кога – заклучила таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *