February 26, 2024

Јелена Ѓоковиќ и нејзиниот сопруг Новак секој ден го започнуваат со здрав напиток кој им помага да се разбудат, а потоа со смути што го забрзува метаболизмот и го чисти телото од токсини.

Јелена Ѓоковиќ може да се пофали дека и по две деца има речиси манекенска фигура, која нејзините следбеници можеа да ја видат во неколку наврати, како и за време на Вимблдон кога ги воодушеви сите со мини изданијат.

Не е тајна дека сопругата на тенискиот ас е редовна во теретана, и дека е исклучително внимателна што става во своето тело. Таа на својот профил во неколку наврати споделила и рецепти за вкусни, здрави задоволства без глутен , но без оглед на тоа што има на нејзиното мени во текот на денот, таа не прескокнува ниту еден ритуал секое утро.

Имено, и таа и нејзиниот сопруг Новак секое утро на празен стомак пијат по два здрави пијалоци . Тие не само што го будат телото, туку и го чистат од токсините, му ги даваат потребните витамини и го забрзуваат метаболизмот.

Кога првпат ќе се разбудат, пијат чаша млака вода со лимон . Лимонот е одличен согорувач на маснотии, а ако го консумирате со млака вода, нема да биде толку абразивен за желудникот.

Потоа следува сок од пресечен целер, ѓумбир и краставица . Целерот е растение со посебни хранливи и лековити својства, постои во дива и питома форма, а и двете се лековити. Овој зеленчук е нискокалоричен и затоа е одличен сојузник за слабеење.

Не мора ни да зборуваме за придобивките од ѓумбирот, бидејќи одамна е познато дека овој моќен корен е „убиец“ на целулитот и масните наслаги, а во исто време помага во побрзо согорување на калориите.

  • Потребно:
  • 1 голема краставица или 2 помали
  • 1 до 1,5 см корен од ѓумбир (помал корен)
  • Едно големо стебленце целер
  • по желба свеж магдонос и неколку капки лимон за подобар вкус

Подготовка: Излупете ги краставицата и ѓумбирот и исечкајте ги на помали парчиња, како и целерот и сето тоа додадете го во блендерот. Сега можете да додадете и магдонос на малку лимон, а сè прелијте со чаша вода и добро сомелете додека не добиете мазна маса и толку. се препорачува да се консумира наутро.

Секако, важно е да се напомене дека за најдобри резултати мора да ги промените нездравите навики. Урамнотежената исхрана богата со зеленчук е клучот за успехот за витка линија и секако – физичката активност.

Јелена Ѓоковиќ е физички и активна , а покрај вежбањето во теретана, често вози велосипед, пешачи и плива.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *