February 23, 2024

Тоа е повеќегодишен ползавец кој брзо расте и цвета во жолта, портокалова, бела или сина боја со карактеристична црна точка во средината.

Љубопитните погледи на соседите често се проблем во летните месеци кога повеќе време поминуваме на тераса или во двор. Постои цвет за кој се верува дека го штити семејството од злите очи на соседите, а исто така е прекрасен украс за вашиот балкон или двор.

Станува збор за алпинист по име црноока Сузана. Името го добил по изгледот на цветот, кој може да биде жолт, портокалов, бел или син со изразена црна точка во средината. Во Германија е познат како „Црна Сузан“, Шпанците го нарекуваат поетско око или птичја око.

Како да се засади. Црнооката Сузан или Тунбергија, како што уште ја нарекуваат, е повеќегодишен ползавец роден во тропските региони на Африка и расте како диво цвеќе по должината на рабовите на бразилските шуми и на Хаваите.

Расте доста брзо и може да достигне до три метри во должина, па затоа му е потребна поддршка во форма на решетката кога ќе стане одлична декорација за голи ѕидови. Ако го засадите на тераса, многу брзо ќе формира убава и миризлива цветна завеса која ќе се спушти од балконот во вид на водопади и истовремено ќе ве заштити од љубопитните погледи на соседите.

Не бара одржување и лесно се размножува со семиња. Во рана пролет, семето се сее во саксии во плодна и пропустлива почва. Семето се сее плитко веднаш под површината, а потоа садот се покрива со парче хартија, која се отстранува веднаш штом ќе се појават младите растенија. Листовите се со средно зелена боја, во облик на јајце до срце, назабени на рабовите. Црнооката Сузана обилно цвета од април до октомври, а за подобар раст и цветање растението треба да се храни со течно ѓубриво еднаш на секои 10 дена.

Наводнување во текот на летото. Црнооката Сузана и одговара сончева положба на балконот или во дворот, но не директно на силното летно сонце, со задолжителна заштита од ветер што не може да го издржи. Не сака дождливо и постудено лето бидејќи бара многу сончева светлина.

Овие прекрасни цветови сакаат вода, па затоа за време на летните горештини потребно е да се полеваат два пати на ден, наутро и навечер. При полевање избегнувајте да ги навлажнувате листовите и внимавајте водата да не остане во саксијата, односно пропустливоста на почвата да е добра за да не гнијат корените.

Како и сите ползавци, ова растение сака да се качува околу засадено стапче и да се врти во спротивна насока од стрелките на часовникот. Треба да се внимава да се осигура дека стапчето е со вистинска големина за да ја издржи тежината на растението. Можете исто така да поставите неколку мали стапчиња по работ на садот и растението ќе се залепи за нив и ќе формира цветен шатор.

Како и сите летни цветови, така и ова растение не поднесува зима и студ, па затоа треба да се внесе во затворен простор кон крајот на октомври бидејќи првиот мраз ќе го уништи. Пред да се подготвите за зимување, задолжително исечете го за полесно да ја помине зимата, а напролет пресадете го. Штом испушти нови корени и се зацврсти, слободно извадете го на балконот, под услов да поминат ноќните мразови.

Пчелите кружат околу него. Поради некоја причина, пчелите го заобиколуваат овој цвет , па затоа обично останува неоплоден. Растението ретко создава семиња самостојно што може да се соберат и да се користат за следната сезона. Црнооката Сузан расте во бројни бои од бледо до светло жолта, може да биде портокалова, сина и бела. Градинарски експерти советуваат да се засадат неколку бои на едно место за да се добие богата, цветна грмушка со неверојатна убавина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *