July 18, 2024

Ако често пржете храна, добро запомнете ги овие совети!
Доколку повремено се почестувате со пржена храна, ова се советите на професионалните готвачи!

Постојат трикови, поврзани со температурата и видот на маслото што го користите, а добро запомнете ги грешките што не треба да ги правите, тие можат скапо да ве чинат – резултатот не е само мрсна и со чуден вкус храна, туку и изгореници!
Не пропуштајте ги советите на професионалните готвачи за градната коска , како и кое масло никогаш не треба да го користите за готвење.

Прекумерна температура-Сите знаат што ќе се случи, а вие се уште го правите тоа – парчињата храна однадвор ќе изгорат, а одвнатре сè уште живи, што е особено опасно ако пржите месо. Дали знаевте дека постојат и готвачки трикови за пржење ?
Прениска температура-Храната ќе впие премногу масло додека плови во неа, наместо да се пржи, поради што ќе биде премногу мрсна и не убаво заруменета.

Погрешно масло-За длабоко пржење се користи масло од сончоглед, кикиритки или канола, бидејќи тие имаат повисок степен на горење од маслиновото масло. Вкусот им е неутрален, поради што нема да „остават“ свој белег на храната што ја подготвувате.
Преполна тава-Веројатно ви се брза, но кога ќе испуштите огромна количина храна во маслото, неговата температура нагло ќе падне. Ќе завршите со помрсна храна која не се готви рамномерно.


Прочитајте што нема да ви кажат продавачите кога ќе купите тефлонска тава..

Парчиња кои се преголеми-Има причина зошто помфритот е супер пржен, парчињата се мали и рамномерни. Ако сте зготвиле стекови или слична храна, не правете ги парчињата премногу големи. Помалку пржените шницли ќе се пржат побрзо и подобро, трикот е да поминете кратко време во врелото масло – однадвор ќе бидат крцкави, а одвнатре целосно сварени.

Ако пржите плескавици или ќебапи, прочитајте ги советите на готвачот за мелено месо.
„Рециклирање“ на масло-Понекогаш луѓето користат исто масло повеќе од еднаш, што е многу опасна грешка. Прво, маслото ќе го впие вкусот на храната што претходно била пржена во неа. Потоа, на хемиската страна, ќе почне да се раствора што наеднаш ќе го намали прагот на горење. Ќе завршите со мрсна храна со чуден вкус, која ќе изгори додека сте кажале „бисквит“, што значително го зголемува ризикот од несреќи во кујната кои резултираат со изгореници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *