February 24, 2024

Мистеријата наречена Боби Данбар и денес е актуелна – кој настрадал овде? Боби Данбар, четиригодишно момче од Луизијана, чие полно име е Роберт Кларенс Боби Данбар, отишол на патување во природа со своите родители. Таму му се губат сите траги. Беше започната голема потрага, за тоа пишуваа речиси сите медиуми во САД.
После осум месеци , пронајдено е момче со соодветен опис и вратено кај неговите родители. Инспекторите го нашле во друштво на човек кој тврдел дека е син на неговиот брат. Подоцна се огласила жена, наводно вистинска мајка на пронајденото момче, која ја потврдила приказната.

Нивните верзии не се поклопија целосно и двајцата ги променија своите изјави. Властите не им веруваа на тие тврдења, а не веруваше ниту јавноста: мажот заврши во затвор, додека жената, најблаго кажано, беше „ влечена низ кал “ од медиумите.
Но, како исчезна Боби? Дали пронајденото момче навистина било Боби Данбар? Ако не, како родителите не го сфатиле тоа, како не препознале дека тоа не е нивно дете? А што навистина се случи со вистинскиот Боби? Дали мајката на пронајденото момче навистина му е мајка? И зошто никој од потомците, до ден-денес, не сака да ја знае вистината?
Беше многу одамна, но приказната е интересна, филмска. Psihologis.com пишува за тоа како се случило сето тоа
Мочуришна топлина Во 1912 година, Данбарс се соочи со топлотен бран на крајот на летото. Поради оваа причина, тие решиле да заминат на патување и да бараат спас од горештините надвор од градот, некаде на вода и во густата сенка.
Боби Данбар е роден во 1908 година, како прво дете на Лесли и Перси Данбар. Тие го добија и синот Алонзо, кој беше две години помлад. Очигледно, четворицата живееле во хармонија и среќа.
Вообичаената дестинација за екскурзија на Данбарс – езерото Свејзи Во реалноста, тоа е мочурлива област, полна со алигатори. Момчето Боби Данбар необјасниво исчезна тој ден. Датум: 23.08.1912 година.

Реконструкција Тоа утро сите заедно пристигнаа во викендицата. Перси Данбар, таткото на Боби, наскоро мораше да се врати поради работа. Се занимавал со недвижен имот и осигурување. Боби беше тажен поради заминувањето на неговиот татко. Лесли, мајката на Боби, подготвуваше ручек. Имаше и други гости.
Боби побарал дозвола од мајка си да оди со Пол Мизи, пријателот на татко му и уште неколку момчиња од забавата за да го гледа Пол како фаќа риба. Патем, Пол го научи и Боби да јава. Се разбира, мајката се согласила, а групата деца, меѓу кои и двегодишниот брат на Боби, Алонзо, се упатиле кон водата. Тие беа предводени од Пол, како единствен возрасен.

Време за ручек и шок Според svedilebhz Пол Мизи, враќајќи се на ручек во викенд кабината, носејќи го на раменици малиот Алонзо, во еден момент му рекол на Боби, кого нагалено го нарекувал „Тешки“, т.е. „Тежок“ или „Голем“, рече: „Тргни се од патот, Тежок, да не те прегазам“.
Наводно, Боби возвратил: „Не можеш да ме прегазиш, не си поголем од мене“. Оваа реченица беше објавена од многу американски весници во тоа време како последни зборови на Боби Данбар.
Имено, кога Пол се појавил пред викендицата со децата, Лесли набрзо сфатила дека Боби не е меѓу нив: Боби Данбар исчезнал . Како Пол Мици не го сфатил ова порано, останува големо прашање. Едно од многуте.

Потрагата Тројцата присутни мажи, меѓу кои и Пол, веднаш тргнале да го пронајдат исчезнатото момче. На патот го сретнале Перси Данбар, таткото на Боби, кој штотуку се вратил од градот. Кога објаснија за што се работи, Перси истрча кон викендицата. Тие ги известиле надлежните органи, па истражителите набрзо пристигнале на местото на настанот.
Дали момчето се удави? Езерото Свејзи е незгоден терен и не е лесен за пребарување: мочурлива земја, густа вегетација, матна,вода,со алигатори… Првата претпоставка беше дека Боби Данбар се удавил. Затоа истражителите цела ноќ го стругале дното на езерото со големи метални куки закачени на дебело јаже.
Фрлиле и експлозив на езерото, во случај безживотното тело на Боби да се заглави некаде меѓу корените под водата. Утрото нуркачи ги пребаруваа деловите од езерото кои не можеа да се пребаруваат со куки. Ништо од тоа не даде резултати.

Кога не успеале да го пронајдат телото на Боби во водата, се појавила друга претпоставка: момчето било изедено од алигатор или некое друго диво животно. Многу алигатори загинаа тој ден – иследниците ги убиваа, обидувајќи се да ги пронајдат посмртните останки на Боби во нивната утроба. Исто така неуспешно.
Ден по исчезнувањето, 24 август 1912 година. , околу 500 луѓе се собраа на езерото Свејзи, сите го бараа Боби. Потрагата во областа ќе продолжи и со денови. Многу брзо почна да се развива теоријата дека Боби Данбар не се удавил или го изел диво животно, туку дека бил киднапиран!
Киднапирање Оваа претпоставка стануваше сè посериозна. Како прво, областа е огромна, но и покрај сите напори, не се најдени докази: ниту парче облека, ниту делови од телото, ниту знаци на борба. Исто така, киднаперот или киднаперите лесно можеле да го одведат Боби со брод, што би го објаснило недостатокот на индиции.

Трето, извесно време подоцна, во калта се пронајдени отпечатоци од голи детски стапала, кои од правец на блатото биле насочени кон блискиот мост, преку кој минува железничката пруга. Тоа фрли сосема ново светло на случајот, па потрагата набрзо се прошири во Њу Орлеанс, а потоа и подалеку
Боби Данбар: Опис „Возраст од четири години и четири месеци; целосна големина за возраста; дебеличок, но не и дебел; големи, кружни, сини очи; руса коса и многу светол тен, румени образи. Левото стапало изгорело кога бил бебе, лузната од изгореници е видлива на левиот палец, кој е малку помал од палецот на десната нога. Носеше сини детски комбинезони и сламена капа; без чевли“.

Напредно пребарување Над текстот имаше слика од Боби. Тие летоци беа дистрибуирани од приватната детективска агенција на Вилијам Џеј Барнс, од Тексас до Флорида. Агенцијата ја ангажирал Перси Данбар, таткото на Боби. Самиот Перси отпатувал во Њу Орлеанс, каде споделил преку 700 фотографии со ликот на Боби. Таму разговараше и со многу новинари.
Железничка Се започна со претпоставката дека Боби Данбар бил киднапиран. Потсетете се дека не беа пронајдени докази дека се удавил или дека бил нападнат од диво животно (на пример, алигатор), но во калта од мочуриштето биле пронајдени детски стапалки, што укажувало дека тој оди кон железничката пруга. По пругата често пешачеле бегалци од законот и други сомнителни лица.
Богатството и влијанието на Данбарови Перси Данбар понуди награда од 5.000 долари за информации што ќе доведат до пронаоѓањето на Боби. Исто така, убедени дека момчето е сè уште живо, граѓаните на Опелусас собраа дополнителни 1.000 долари: „Ќе бидат платени на секое лице или лица што ќе го донесат жив.
Треба да се има на ум дека тогашните 1000 долари, во 1912 година, беа приближно сегашни 25.000 долари, така што вкупната награда беше околу 150.000 долари! И денес тоа е голема, огромна сума, а во тоа време беше вистинско богатство.

Медиумите Што се однесува до медиумите и јавноста, овој случај ги имаше сите елементи за да заврши на насловните страници на весниците и да се слушне низ Соединетите Американски Држави: млад и богат пар од југот, кој има два синови, едниот на четири години, а другиот на две години, постариот исчезна. Исчезнатиот Боби е синоок, русокос и екстремно светол тен. Најавена е исклучително голема парична награда.
На денот на исчезнувањето биле присутни и други богати белци, нивни пријатели и роднини, па не е можно родителите да имаат некаква врска со тоа. Ниту едно друго лице од таа забава не беше осомничено, вклучувајќи го и Пол Мици, кој беше последниот што го видел Боби. Во близина на пругата се пронајдени детски стапалки, а по пругата се имаше и некои други…Значи, тоа мора да биде киднапирање.
Околу петнаесет дена по исчезнувањето на Боби, родителите добиле писмо од Попларвил, мал град во Мисисипи. Во писмото се наведува дека е забележано момче кое неодоливо личи на нивниот Боби. Момчето било видено во друштво на возрасен маж, патувачки занаетчија.
Откако го прочитал писмото, Перси Данбар, таткото на Боби, го замолил својот брат Арчи да отпатува во Мисисипи и да ја потврди информацијата. Лесли и Перси немаа сила за уште една лажна надеж. Арчи подоцна се јави од Попларвил: „Ова не е Боби. Ова момче не е Боби“. Меѓутоа, неколку месеци подоцна, ќе испадне дека писмото на Попларвил сепак не било толку безначајно.

Парите се вратени Лесли Данбар, мајката на Боби, била уништена. Нејзиното здравје било сериозно нарушено. Со месеци немаше трага, па на граѓаните на крајот им беа вратени парите донирани за наградата. Сигурно беше тежок удар за сите, особено за родителите на Боби. Имено, Лесли и Перси во последните осум месеци постојано се во шок, не знаејќи дали да го оплакуваат Боби или сепак да се надеваат…
Осум месеци по исчезнувањето на Боби, Перси Данбар доби телеграма од малиот град Колумбија, Мисисипи. Во телеграмата се наведува дека во тој град е забележано момче кое одговара на описот на Боби Данбар. Момчето е придружувано од возрасен маж, патувачки работник по име Вилијам Кантвел Волтерс.
Случајност? Не е тешко да се претпостави дека станува збор за истиот човек со кој момчето било видено веднаш по неговото исчезнување, исто така во државата Мисисипи, само во Попларвил, на околу 65 километри од Колумбија.
Да потсетиме, Данбарови го добија писмото со таа информација 15 дена по исчезнувањето на Боби, а Арчи, братот на Перси, отиде во Попларвил да провери. Арчи на крајот пријавил дека момчето не е Боби. Нема шанси чичко да не го препознае Боби или да има причина да лаже. Сепак, овој пат Лесли и Перси ќе патуваат во Мисисипи.

Откако ја примил телеграмата, Перси го повикал шерифот Опелусас, неговиот пријател. Тој го замолил да се договори со полицијата во Колумбија да ги држи мажот и момчето додека тој и Лесли не стигнат таму. Така беше. Кога пристигнале, на железничката станица ги пречекале повеќе претставници на локалната власт, но и група љубопитни граѓани – група луѓе кои веќе биле подготвени да го линчуваат Волтерс. Сите ги интересираше што ќе се случи потоа, дали родителите ќе потврдат дека навистина тоа е нивното момче.

Медиуми и политика Веќе неколку пати посочивме како случајот со исчезнувањето на Боби Данбар беше сензација во тоа време. Наведовме и можни причини: освен што исчезнувањето на малиот Боби е мистериозно, станува збор за млади, богати белци, а сè укажува дека момчето било киднапирано од некоја „ нерепрезентативна “ личност или група, односно некоја проблематична, сиромашна. , по можност расно различни луѓе. Вилијам С. Волтерс, мора да се признае, исто така беше белец, но сите други критериуми беа исполнети: тој беше дрифтер, матен тип со матна приказна.

Состанок Можеби затоа многу медиуми беа толку желни за среќен крај на оваа приказна, па средбата на Лесли Данбар и момчето ја опишаа како крајно трогателна, каде мајката веднаш притрча кон синот и во солзи го зеде во раце. Тие изјавиле и дека кон него притрчал неговиот помлад брат Алонзо , кој исто така веднаш го препознал.

Но, имаше и медиуми кои објавија дека Лесли била многу несигурна, неодлучна, дека кажала дека на момчето „очите му биле некако помали “, а кога се обидела да го прегрне, тој се спротивставил и врескал дека не се вика Боби. веќе Брус !

Капење Некои весници објавија дека средбата помеѓу Лесли и момчето не поминала добро: таа не била сигурна дали навистина е нејзиниот син, а момчето инсистирало дека се вика Брус.
Следниот ден, Лесли сакала повторно да го види момчето, па поминале малку време заедно. Попат го избањала барајќи бенки и други специфики на неговото тело. После тоа Лесли извика дека тоа мора да е нејзиниот Боби и се онесвести.
Враќање во Опелусас Иако момчето сè уште беше многу збунето, не се сеќаваше на Данбарс и неговиот живот пред наводното киднапирање, но го промени својот став и однесување, па почна да ја нарекува Лесли мама.

Наскоро Данбарите, заедно со момчето, се вратиле дома во Опелусас. Датум: 25.04.1913 година. години. Како што веќе споменавме, таму ги пречека голема прослава. Целиот град беше на нозе, се собраа стотици луѓе, оркестар, љубопитни луѓе и новинари од други региони. Празничната атмосфера сигурно му оставила посебен впечаток на момчето. Парадата му беше посветена, сите сакаа да го гушнат и да разговараат со него.

Различни весници различно известуваат за случајот Веќе беше посочено како весниците најмногу ја поддржуваа, дури и ја потенцираа приказната за Боби Данбар со среќен крај, но имаше и такви кои оставија простор за сомнеж. На пример, Лос Анџелес Тајмс во тоа време (28 април 1913) објави дека Данбарите се надевале дека враќањето на момчето во познатото опкружување на нивниот дом ќе го поттикне неговото сеќавање, а потоа тие, родителите, ќе бидат посигурни дека навистина беше Боби…

Вилијам К. Волтерс бил патувачки мајстор и тјунер на пијано по потекло од Северна Каролина. Талкал од место до место и најмногу поправал клавири и оргули. Кога истражителите прво му пришле и прашале со чие момче патува, Волтерс прво одговорил дека момчето е негово. Потоа тврдеше дека тоа е детето на неговиот брат, за на крајот да каже дека таткото на момчето навистина бил негов брат, но дека имал афера со девојка која во тоа време работела за нивните родители.

Зошто двоумење? Запрашан зошто не признал веднаш, Волтерс објаснил дека не сака да ги стави во непријатна ситуација ниту неговиот брат, ниту таа жена, мајката на момчето, бидејќи се работи за вонбрачно дете. Токму затоа го „зеде момчето под своја закрила“, за на тој начин да го заштити својот брат и мајката на момчето и да ги поштеди од срам.

Некое време подоцна тој тврдеше дека таа, Џулија Андерсон, го замолила да го земе нејзиниот син Брус Андерсон. На крајот на краиштата, Волтерс сè уште му беше вујко, а таа беше сиромашна и не беше во позиција да се грижи за дете.

Џулија Андерсон и нејзината верзија на приказната Новинарите набрзо ја пронајдоа спорната Џулија Андерсон во Северна Каролина. Таа самохрана мајка ги потврди наводите на Волтерс, иако нивните верзии не се совпаѓаа целосно. Таа изјавила дека Волтерс ја напуштила Северна Каролина, со нејзиниот син Брус, некаде во вториот месец од 1912 година.

Според зборовите на Џулија, Волтерс и рекол дека ќе оди да ја посети својата сестра на неколку дена и дека би сакал да го донесе малиот Брус со себе. Според нејзината верзија, Јулија неволно се согласила. Таа за весникот изјавила дека од тој момент не го видела својот син.

Писмо до Данбарс „Сега знам дека веќе сте донеле одлука… Згрешивте. Постои голема можност поради тоа да го изгубам животот. Ако е така, самиот Бог ќе ве повика на одговорност“. Тоа е дел од писмото што Волтерс го испратил до Данбарс од притвор. Во писмото, тој ги молел да платат Џулија Андерсон да дојде во Опелусас и да го идентификува Брус Андерсон, нејзиниот син, за кој Данбарите веруваат дека е нивниот Боби.

Злосторство и казна Волтерс чекаше екстрадиција од Мисисипи во Луизијана, каде киднапирањето се смета за главен прекршок. Во тие случаи смртта – со бесење – ретко ја немаше. Волтерс се борел за сопствениот живот. Во најдобар случај, тој се соочи со доживотен затвор.

Можеби беше толку очаен, но како да може да се прочита од наведеното писмо неговото верување дека Данбарите знаат дека момчето не е нивниот Боби и дека не сакаат да прават ништо за тоа. Го вратија момчето, иако не е нивно, а тој, Волтерс, може да ја плати цената со глава.

Јулија пристигнува во Опелусас Патувањето на кутрата Џулија Андерсон од Северна Каролина до Луизијана не го платиле Данбарс, туку весник од Њу Орлеанс. Јулија пристигна во Опелусас на 1 мај 1913 година. години . Таа претходно изјави во весникот дека едноставно „ знае во душата “ дека пронајдениот Боби Данбар е всушност нејзиниот син Брус Андерсон.

Боби или Брус? Група момчиња со сличен изглед и возраст беа изведени пред Јулија. Сепак, Јулија се двоумеше. Таа не беше сигурна. Можеше да биде Брус, но можеби не беше тој. Момчето реагирало на неа на сличен начин како и на Лесли Данбар првиот пат: се чувствувал загрозен. Медиумите се чинеше дека едвај го чекаа овој развој на ситуацијата. Јулија е јавно засрамена.

Не е тешко да се замисли какво олеснување беше ова за Данбарите, но и за сите . Во спротивно, сè би било залудно: сета таа надеж, парадата, фаќањето и казнувањето на Волтерс… Тоа, на некој начин, би ја загрозило целата заедница.

На пример, ако Јулија веднаш го препознаеше синот, или уште подобро, ако ја препознаеше, тоа ќе фрли сенка врз многу медиуми кои, прилично непрофесионално, го разубавија повторното обединување на родителите и момчето.

Медиумски лудило Многу брзо во написите во весниците можеше да се прочита дека Џулија Андерсон е примитивна, неписмена и глупава, дека има три вонбрачни деца со два различни сопрузи, се инсинуира дека е проститутка, како и дека е лоша мајка, која за една година успеала да ги изгуби сите свои деца: морала да ја даде својата прва ќерка на посвојување, нејзиното новороденче ненадејно починало, а очигледно таа нема поим каде е Брус и како изгледа…

Колку медиумите во тој случај беа безмилосни кон Јулија, а поволни за Данбарите, односно за посреќна и поедноставна верзија на приказната, покажува дел од написот од тогашниот весник: „Таа не го видела својот син. од вториот месец од 1912 година и веќе заборавил како изгледа. Животните не забораваат, но оваа голема, груба селанка, која е мајка на неколку деца, успеа да ја заборави“.
Како и да е, Џулија Андерсон набрзо го напуштила Опелусас: немала средства да ангажира адвокат, немала сојузници, целата заедница била непријателска кон неа.
Судот на крајот потврди дека пронајденото момче е дефинитивно синот на Перси и Лесли, Боби Данбар. Огромното мнозинство од јавноста никогаш не се ни посомневаше. Особено, жителите на Опелусас никогаш не се сомневаа.

Маргарет Данбар Катрајт Сето ова ќе паднеше во заборав да не беше Маргарет Данбар Катрајт , внуката на Боби Данбар. Во 1999 година почнала посериозно да го истражува своето минато и предците. Секако, набрзо станала опседната со приказната за киднапирањето на Боби, која и била интересна уште од детството. Нејзиниот татко, Боби Данбар Јуниор, и подарил тетратка со преку 400 написи во весници за случајот со исчезнувањето на Боби Данбар.
Во таа тетратка, меѓу многу други написи исечени од весници, имаше и илустрација од 1913 година. Натписот над илустрацијата гласеше „ Педесет години од сега “, а под него беше нацртан брадест старец, кој седи и држи весник со насловна страница за случајот Боби Данбар. До старецот е неговиот внук, кој го прашува: „ Дедо, ќе бидеме ли некогаш сигурни кое е нашето вистинско презиме? ”

Наводно, Маргарет Данбар Катрајт била особено трогната од оваа илустрација, која ја мотивирала подлабоко да го истражи случајот. За разлика од неа, повеќето од потомците на Боби Данбар решиле да ја „бутнат под тепих целата приказна и сите сомнежи околу неа“.

Маргарет набрзо ја проширила својата потрага и почнала да ги истражува локалните библиотеки и градските и судските архиви низ Југот. Колку повеќе истражувала, толку повеќе наидувала на противречности и недоследности, особено кога станува збор за медиумските извештаи.

На пример, за разлика од оние кои средбата помеѓу Лесли и Боби ја опишаа како идилична, други медиуми ја цитираа изјавата на Лесли: „Не знам, не можам да бидам целосно сигурен“. Маргарет , исто така, наиде на извештаи дека и Лесли и Перси првично рекле дека пронајденото момче не личи на нивниот Боби и дека не ги препознава своите родители или помладиот брат Алонзо Данбар. Дури и како возрасен, Боби Данбар немаше спомени од својот живот пред „киднапирањето“.

Маргарет и Линда Маргарет Данбар Катрајт не беше единствената што истражуваше во тоа време – ѝ се придружи Линда Тарвер, внуката на Џулија Андерсон. Во текот на нивната истрага дошло до тензија меѓу двете, што воопшто не е чудно: Маргарет докажувала дека момчето Боби Данбар е пронајдено, а Линда не се сомневала дека тоа е Брус Андерсон.
Како и да е, во еден момент наишле на архивираната кореспонденција помеѓу Волтерс и неговиот адвокат од 1913 година, каде, меѓу другите документи и писма, пронашле анонимно писмо, испратено до адвокатот на Волтерс, а авторот на писмото се потпишала како Кристијан .

Писмо од мистериозен Кристијан „Почитуван господине, од хумани побуди и чувство за правда кон Џулија Андерсон и сите мајки, принуден сум да ви пишам. Длабоко сум убеден дека Данбар е Брус Андерсон, а не нивното момче. Имено, ако е нивниот син, зошто толку се плашат некој да го види и да разговара со него насамо? Знам дека нема да се плашам од тоа и не е тоа многу чудно.
Данбарите го посвоија момчето, но ако тој навистина беше нивниот син, кој беше отсутен осум месеци, дали мислите дека тој можеше толку да се промени што немаше да можат да го препознаат само по бенките и лузните? Ова е фарса. Ако Данбарите не можат да го препознаат сопственото дете по неговите физички карактеристики, а го нема само осум месеци, зошто, затоа што тие не го ни познаваат детето?

ДНК анализа Ова анонимно писмо имаше силно влијание врз Маргарет. Во 2004 година, таа конечно успеа да го убеди нејзиниот татко да се согласи на ДНК анализа. Боби Данбар Џуниор. никогаш не се ни посомневал дека тоа е Данбар, па дотогаш не ја ни гледал поентата во споредувањето на ДНК профилите.
На крајот тој се согласил, па тој и синот на Алонзо Данбар, помладиот брат на Боби, испратиле примероци за споредба. Маргарет набрзо добила повик од лабораторијата, многу порано отколку што очекувала. Резултатите од анализата беа шокантни.

Лути роднини Анализата потврди дека синот на Боби Данбар и синот на Алонзо Данбар не се во роднинска врска ! Речиси сто години по инцидентот , барем еден дел од мистеријата е решен: пронајденото момче дефинитивно не е Боби Данбар.
Случајот повторно го привлече вниманието на јавноста, а за Андерсонови ова беше еден вид морална победа. За нив тоа значело и дека се потомци на Боби Данбар и Џулија Андерсон – први братучеди. Од друга страна, Данбарите беа бесни на Маргарет: чувствуваа дека таа им работи зад грб, непотребно создавајќи тензии и го загрозува нивниот идентитет!

Сепак, таткото на Маргарет, Боби Данбар Џуниор изјавил: „Мојата намера беше да докажам дека навистина сме Данбари. Резултатите не испаднаа така, па треба малку да го прилагодам моето размислување. Но, ако треба, повторно би се согласил на анализата“.

Брус Андерсон? Иако повеќето беа убедени дека пронајденото момче е всушност Брус Андерсон, немаше ниту еден доказ за тоа. ДНК анализата никогаш не ги споредила примероците од потомците на пронајденото момче со другите Андерсонови. Сепак, тие слепо веруваат – за нив, потомците на Боби Данбар им се први братучеди, без разлика на разликите.

Бројни прашања Може да се каже дека во овој случај само едно е сигурно: пронајденото момче не е Боби Данбар. Значи, главното прашање е: што се случи со вистинскиот Боби? Дали навистина бил изеден во мочуриштето од диво животно, алигатор или мечка? Ако е така, зошто немаше индиции?
Дали виновникот Пол Мизи, пријателот на Перси, е последниот возрасен што го видел Боби жив? Зошто Пол никогаш не бил осомничен? Дали е можно родителите да се вмешани во исчезнувањето на Боби? Зошто Лесли и Перси земаа туѓо дете за свое?

Дали беа толку очајни што ги поминаа грубите недоследности, вклучувајќи го и фактот дека пронајденото момче не личеше на нивниот Боби? Дали Џулија Андерсон го препознала својот син Брус, но сфатила дека ќе му биде подобро со Данбарс, па таа глуми несигурност?
Дали од истата причина пронајденото момче, кога сфатило какво внимание и богатство го чека во Данбар, наеднаш го сменил ставот и почнал да ја нарекува Лесли мама?

Боби Данбар Пронајденото момче порасна и продолжи да живее како Боби Данбар. На осумнаесет години се заљубил во Мејџори, девојка од блискиот град. Тие се венчале во 1935 година и имале четири деца. Работел како продавач во Briggs Electrical Supply. По срцев удар, Боби Данбар почина во 1966 година, на 58-годишна возраст. За време на неговиот живот, се чини дека бил прилично незаинтересиран за приказната околу киднапирањето и големото внимание на јавноста што го привлече случајот.

Џулија Андерсон Подоцна Џулија се преселила во Попларвил, Мисисипи, се омажила и имала седум деца. Таа се посветила на религијата и често помагала во локалната црква. Инаку, работела како медицинска сестра и акушерка. Иако нејзиниот нов живот бил исполнет и мирен, таа никогаш не заборавила на киднапираниот син и често го споменувала. Била убедена и дека Данбарите се киднаперите на нејзиното дете.

Од друга страна, Лесли и Перси ја сметаа за невротична и осудена жена. Џулија и другите Андерсонови развиле речиси фанатична омраза, па дури и страв кон Данбарите. Линда Тарвер, внуката на Џулија Андерсон, подоцна изјавила: „Сите ние братучедите знаеме уште од детството дека имаме вујко кој беше киднапиран од Данбарс од Опелусас, Луизијана. И секогаш велиме дека е киднапиран. Данбарите го киднапираа“.

Лесли и Перси Лесли и Перси Данбар, родителите на Боби, се разведоа во 1920 година. Некое време подоцна, Лесли и напиша писмо на својата внука, во кое споменува како е во „кожурец на тага“. Тешко е да се знае што сакала да каже со тоа, дали болката што ја доживеала поради загубата на детето и огромниот стрес или вината за одземање на туѓо дете – можеби и двете.
Контакти Години подоцна, во 1940-тите, две од децата на Џулија тврдеа дека Боби Данбар (за нив: нивниот полубрат, Брус Андерсон) посетувал неколку наврати и разговарал со секој од нив. Подоцна, синот на Боби раскажа како некогаш поминувале низ Попларвил и дека неговиот татко Боби тогаш рекол: „ Ова се луѓето од кои ме вратија “. Данбарс по тој повод ги посетија Андерсонови.

Во 2012 година, сто години по исчезнувањето на Боби, внуката на Боби Данбар, Маргарет Данбар Катрајт, напиша книга за случајот заедно со Тал МекТениа (Случај за Соломон: Боби Данбар и киднапирање што ја прогонува нацијата). Иако нема докази за тоа, таа е убедена дека „вистинскиот“ Боби Данбар го изел алигатор или некое друго животно во мочуриштето.

Останатите Данбарови не беа заинтересирани за овие нови откритија за нивниот идентитет. Што се однесува до нив, тие сепак беа Данбари, без разлика на ДНК анализата. Како тинејџер, Боби Данбар Џуниор. еднаш го прашал својот татко од каде знаел дека навистина е Боби Данбар. Татко му одговорил: „Знам кој сум, знам кој си ти, ништо друго не е важно“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *