May 22, 2024

Од една страна лекува, од друга страна може да направи голема штета

Листовите од ловор имаат многу ароматичен, зачинет, горчлив и силен вкус. Свежите листови содржат витамини А, Ц и витамини од Б комплексот. Меѓу присутните минерали се калциум, манган, железо, селен, цинк и магнезиум.

Ловорот содржи околу 1 до 3 проценти есенцијално масло, кое се состои од цинеол, еугенол, трес, сесквитерпени и горчливи материи. Етеричното масло од ловор се добива со екстракција од ловорови листови. Цинеол има способност да има антитуморна активност на одредени типови на канцерогени клетки преку стимулирање на апоптоза (програмирана клеточна смрт).

Тој е одговорен и за антибактериското, антифунгалното (антифунгално) и смирувачкото дејство на ловорот. Еугенолот делува против епилепсија и има седативно дејство .

Танините имаат адстрингентни својства (адстрингентни) и помагаат во лекувањето на дијареата. Сесквитерпените делуваат против леукемија. Сувите плодови од ловор содржат есенцијално масло чиј состав се состои од терпени (цинеол, терпинеол, цитрал), сесквитерпени, миристичка киселина.

Лековито дејство на ловорот. Поради својот богат хемиски состав, ловоровите лисја обезбедуваат широк спектар на лековити придобивки. Ловорот традиционално се користел за лекување на многу болести и бил многу популарен кај Грците и Римјаните.

Го олеснува варењето. Ловоровите лисја се користат за метаболички проблеми . Тие имаат способност да ја намалат надуеноста. Ловоровите листови го смируваат желудникот, го поттикнуваат апетитот и лачат дигестивни сокови. За поттикнување на апетитот се користи овошен чај.

Помага при болести на респираторниот систем За бронхитис, се препорачува да се нанесе облога од ловор. Облогите се потопуваат во водата во која се варел ловорот. Ваквите облоги помагаат при силна кашлица, бронхитис и респираторни инфекции.

Помага при менструални проблеми. Дејствувајќи како еменагог, ловоровите лисја можат да поттикнат редовна и нормална менструација . Нивната употреба може да помогне и во ублажување на менструалните болки. Тие исто така имаат способност да третираат вагинален секрет .

Ја смирува нервозата и стресот. Една од помалку познатите придобивки од користењето на ловорот е неговата природна смирувачка моќ. Ловоровите лисја го намалуваат нивото на хормоните на стресот во телото. Зголеменото количество на хормони на стрес може да биде штетно за здравјето, а со употребата на ловор се постигнува смиреност и релаксација.

Го стимулира имунолошкиот систем. Ловорот е богат со витамин А и витамин Ц, како и минералот цинк, кои играат важна улога во одржувањето на силен и здрав имунитет. Витаминот А обезбедува здрава мембрана на мукозните мембрани на очите, носот, устата, грлото, белите дробови и дигестивниот систем. Витаминот Ц има антибактериски и антивирусни својства, што го зајакнува имунолошкиот систем.

Има антисептичко и антигабично дејство. Според бројни студии, есенцијалното масло од ловор покажува исклучителни антигабични и антисептички својства . Ловорот како антисептик ги штити раните од инфекции и го спречува размножувањето на бактериите.

Примена на ловор, За подготовка на чај од ловор земете 2 листа свеж или сушен сечкан ловор и прелијте го со 2 dl зовриена вода. Покријте ја чашата и процедете по половина час. Пијте една до две шолји дневно, пред јадење.

Листовите можете да ги користите и за бањи со билки. За капење потребно е да се исецкаат околу 20 ловорови листови и да се варат во 5 литри вода. Покријте го садот и по еден час истурете во кадата. Во производството на сапун се користи есенцијалното масло од ловор.

Листовите се многу ароматични, па можат да се користат и како репеленти на инсекти .
Ловорот расте на добро исцедена почва во сончева или малку засенчена положба. Почвата може да биде глинена, песочна или глинеста. Размножувањето на ловорот се врши преку семиња, ластари и садници . Ловорот треба да се исече во лето и да се отстранат ластарите кога ќе се појават.

Многу добро поднесува резидба, па е обликуван како дрво, грмушка или во пирамидална форма. Листовите се користат свежи или сушени, а се собираат во лето и за време на суша. Исушените листови имаат посилен вкус и арома од свежите.

Сувите лисја никогаш не треба да се чуваат повеќе од една година бидејќи ќе го изгубат својот вкус. Ловоровите листови треба да се чуваат во тегла заштитена од воздух и светлина. За подобрување на вкусот на храната може да се користи и сушено овошје од ловор.

Ловорот е многу отпорен на болести и штетници, па затоа е идеален за садење покрај чувствителни растенија.

Забелешка: Бремените жени треба да избегнуваат ловор бидејќи може да предизвика спонтан абортус. Тој е отровен за кучињата и мачките .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *