July 14, 2024

Хасбула Магомедов е ѕвезда на социјалните мрежи која го зафати светот во изминативе неколку години, благодарение на комбинацијата на неговиот изглед, борбениот говор и очигледната самодоверба за да се совпадне со некои од најголемите имиња во борбените спортови.

Ако сте редовен корисник на TikTok или Instagram, веројатно сте запознаени со Hasbull, но за оние кои првпат слушаат за тоа или не знаат многу за тоа, подолу се повеќе детали за оваа интернет сензација.
Основни факти за Хасбула:

Хасбула Магомедов е интернет ѕвезда од Република Дагестан. Тој е познат по видеата што ги објави на својот Инстаграм профил, почнувајќи од крајот на 2020 година. Сега со 2,4 милиони следбеници, видеата на TikTok на сензацијата на социјалните мрежи почнаа да стануваат вирални во 2021 година.

Од Дагестан е и големиот ММА борец Хабиб Нурмагомедов. Всушност, тие двајца се блиски пријатели, бидејќи Хасбула дури и го нарекоа „Мини Хабиб“.

По што е познат Хасбула? Поголемиот дел од медиумското внимание кое Хасбула брзо го доби беше резултат на предизвикувањето на Абду Розик на борба. Розик е во слична состојба како Хасбула (повеќе за тоа подоцна), но тепачката не се случи, бидејќи Спортското здружение на мали луѓе на Русија ја нарече борбата „неетичка“.

Без разлика, славата на Хасбула на социјалните мрежи не опаѓа, па дури и истакнатиот подкастер Џо Роган зборуваше за него за време на епизодата на подкаст, нарекувајќи го „Мини Хабиб“.
Кој се занимава со тоа, работи феноменална работа. Затоа што има 18 години, нели? Тој е насекаде – рече тој.

Хасбула дури го повика ирскиот ММА борец Конор Мек Грегор на тепачка, велејќи: „Сакам да го казнам овој човек (Конор Мек Грегор). Тој зборува премногу“.

Навистина, за време на претходните денови на Хасбула на социјалните мрежи, тој дебитираше со својата „жешка глава“ пред да покаже интерес за ММА. Сега редовно објавува слики од себе на егзотични дестинации, како Дубаи, заедно со фотографии на кои стои покрај низа суперавтомобили, како и слика со Хабиб Нурмагомедов.
Колку години има Хасбула?

Хасбула има 19 години. Многумина можеби ќе претпостават дека е многу помлад, поради нискиот раст и писклив глас, но тоа е резултат на неговото џуџестување.

Каква е состојбата на Хасбула? Хасбула е роден со недостаток на хормон за раст инаку познат како џуџест раст, поради што многу луѓе најпрво може да претпостават дека тој е многу помлад отколку што инаку би сугерирал неговиот извод од матичната книга на родените.

Колку е висока Хасбула? Бидејќи Хасбула има џуџест раст, тој е висок само 1 метар. Исто така, се тврди дека тежи околу 16 килограми.

Благодарение на неговиот пораст на славата на социјалните мрежи, нето вредноста на Хасбула се проценува на 100.000 долари. Сепак, додека неговата борба со Абду Розик допрва треба да се случи, Хасбула останува со надеж дека тоа ќе се случи еден ден – нешто што го кажа во своето прво интервју за Barstool Sports. Доколку се случи таа борба, се очекува неговата нето вредност да се зголеми.

За време на неговото прво интервју за Barstool Sports, Хасбула откри дека има страст кон автомобилите, признавајќи дека сака да ги штима и да ги дрифта. Тој, исто така, уште еднаш ја покажува својата „жештина“, тврдејќи дека „мозокот“ на водителот Кејлеб Присли „не е целосно развиен“ затоа што сака да гледа цртани филмови.

Тој исто така открива дека е повеќе мачки и повеќе сака мачки отколку кучиња.
Австралиска турнеја на Хасбула

Хасбула ќе биде во Австралија од 29 август до 1 септември, со два настани во Сиднеј и два во Мелбурн.
Видео: Најсмешната мистерија на интернет: Има 19 години и изгледа како дете, а го следат милиони

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *