May 16, 2024

Кога ќе го прочитате ова – повеќе никогаш нема да ги фрлате лушпите од кромид.
Кромидот е незаменлив и се користи во приготвувањето на речиси сите јадења. Се употребува сиров, пржен, печен…
Но, грешката која честопати луѓето ја прават е тоа што по лупењето на кромидот ја фрлаат неговата лушпа.
Кромидот и другите делови од кромидот што обично ги фрламе содржат моќен коктел соединенија кои се корисни за здравјето, велат научниците од универзитетот во Мадрид.

Највисокиот, целосно исушен или затемнет слој на кромид содржи голема количина на растителни влакна и флавоноиди, а тврдиот дел од неговите корени што ги сечат луѓето – сулфурни соединенија и полимери фруктоза.

Шпанските научници, цитирани од АМИ-ТАСС, советуваа кромидот да се користи во готвењето, бидејќи тие се богати со корисни растителни влакна и фенолни соединенија како што се кверцетин и други флавоноиди.
Како што знаете, растителните влакна го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, дијабетес од рак на желудник тип II и дебелина, дигестивни проблеми. И фенолните соединенија штитат од малигнитети.
Ова е неверојатен детоксикациски пијалак, кој многу едноставно се приготвува.

Собирајте ги лушпите од кромид во стаклена тегла.
Кога ќе сакате да си ја направите вашата инфузија, ставете неколку парчиња во сад и прелијте ги со зовриена вода. Покријте да киснат околу 15 минути. Процедете и пијте пред спиење.
Кверцетинот покрај другото има и седативни својства, па затоа е добро овој чај да се консумира пред спиење.

Користете ја лушпата од кромид за супи и чорби
Бидејќи лушпата не може да се јаде, затоа е најдобро да се користи за приготвување на супи и чорби.
Кверцетинот, главната состојка во лушпата од кромид, е моќен флавоноид – антиоксиданс, кој се бори против слободните радикали-предизвикувачи на ракот.
Студиите покажуваат дека лушпата на кромидот содржи висок процент на диетални влакна
Според истражувањата, лушпата од кромидот може да се користи како одличен додаток на секоја диета поради негоавата висока содржина на нерастворливи влакна, што е од голема корист за редовните и нормални перисталтични движења на дебелото црево.

Дополнително, овие нерастворливи влакна помагаат да се отстранат сите токсини од цревата и да се балансира нивото на рН вредноста. Спречува формирање на канцерогени клетки.
Влакната се од корист за целокупното здравје, бидејќи го намалуваат ризикот од неколку здравствени проблеми, како што се кардиоваскуларни болести, рак на дебелото црево, дебелина и дијабетес тип 2.

Забелешка: лушпата од кромид не се препорачува за бремени жени и доилки.
Извор/gradina.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *