April 18, 2024

Можете ли да замислите ситуација кога спасувате нечиј живот, а таа личност ве повреди најмногу во животот?
Токму тоа и се случи на Колин Ле, но таа не се покаја за својата добрина, иако нејзиното момче со кое таа требаше да се омажи и забоде нож во грб! И благодарение на неа, тој беше тргнат од канџите на сигурната смрт!

Неодамна оваа тиктокерка ја сподели приказната за нејзиното добро дело со неочекуван исход. На видеото кое го објави Колин прослави затоа што нејзиното момче доби втора шанса за живот откако таа му го донираше бубрегот! Но, славењето кратко траело, бидејќи набрзо дознала дека тој ја изневерил после тоа , без никакво извинување!

Своето сега поранешно момче го запознала во 2015 година, а по само неколку месеци врска тој се соочил со сериозни здравствени проблеми. Му требаше итна трансплантација на бубрег , а Колин одлучи да биде донатор.

Во времето кога се запознавме тој веќе беше на перитонеална дијализа, што значеше дека неговата бубрежна функција веќе беше под 5 проценти, па се чувствував лошо, итно беше и му требаше бубрег што е можно поскоро. Технички не ми побара бубрег, но ми помогна да се тестирам – вели Ле.
Од друга страна, и покажа брошури за тоа на кого треба да се јави доколку сака да открие дали е соодветна за донација на бубрег. И никогаш не ја криел својата состојба.

Бидејќи не можела да дозволи ништо лошо да му се случи, Колин решила да му донира бубрег на своето момче и на тој начин значително да го подобри квалитетот на неговиот живот! Сепак, тој и се заблагодарил на „многу убав начин“.
Видов каков е и колку се бореше со своето здравје, па тоа веќе ме убеди дека сакам да му помогнам колку што можам. По операцијата ја продолживме врската и се беше во ред следните седум месеци – вели таа.

Одењето на ергенска забава промени сè. Рекла дека ненајавено кај неа дошол нејзиното поранешно момче кое претходно било на ергенска забава за да и каже дека ја изневерил.

„Тој дојде кај мене ненајавено да ми каже дека ме изневерил. Мојата првична реакција беше повреда и предавство. Тој беше цврст христијанин и секогаш стоеше на својот морал во текот на нашата врска, па дефинитивно ме шокираше што ме изневери така, откако Сè што направив за него. Се чувствував искористено“, вели Колин.

Поради нејзините чувства кон него, таа му даде втора шанса. Да бидам искрена, размислувајќи наназад, не знам зошто мислев дека нешто ќе му значи оваа можност, нашиот однос беше разнишан. Мислев дека ќе го поминам остатокот од мојот живот со него. Три месеци потоа се скаравме по телефон, а кога тој нагло го заврши разговорот.

Додека таа инсистираше да разговара, тој и раскина! Му реков „Не, можеме само да разговараме за тоа? Тоа само толку го налути што едноставно ми раскина и ми рече: „Ако Бог сака да бидеме заедно, тогаш на крајот повторно ќе го најдеме патот заедно“, вели девојката, сè уште шокирана.

Потоа и исклучил и го блокирал бројот на Колин, како и сите нејзини профили на социјалните мрежи. Девојката нагласува дека била очајна по раскинувањето и дека болката ја влошило тоа што го донирала својот бубрег на своето поранешно момче.

Навистина мислев дека ќе го поминам остатокот од мојот живот со него и толку многу го сакав што му го спасив животот. Самиот факт што толку лесно ми раскина, и ме натера да се чувствувам како никогаш да не постоев во неговиот живот, беше навистина тешко да се преболи – заклучила таа.

По два месеци добила порака од него. Сакаше да ја однесе на вечера, токму на време за годишнината од нејзината донација.
Не одговорив, бидејќи почувствував дека ми се обрати само од чувство на вина. И покрај конечниот исход, сепак не би отстапила да му го спасам животот – признала Колин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *