May 17, 2024

Една белграѓанка доживеала непријатна ситуација кога отишла кај Ада Циганлија да ужива со своето куче.
Имено, еден дечко сакајќи да ја додворува и поставил непримерно прашање, по што девојката му одржала лекција, по што тој горко зажалил што воопшто и пришол.

Нејзината исповед ја објави Блиц жена, а ви ја пренесуваме во целост. На едно такво нецивилизирано прашање одговорив со брутална искреност и така решително. Се надевам дека си го гризнал јазикот и научил нешто.

Па, тоа беше сосема обичен ден кај Ада Циганлија, а со оглед на тоа што често одам таму сам со моето куче – некако не можам да ги пропуштам духовите мажи кои ми приоѓаат како дека сакаат да го погалат кучето, а потоа ми понудуваат кафе или кажуваат некоја лоша фора можам да ти го намачкам грбот ако неможеш сама.

Би сакала на челото да имам напишано „Јас можам сама“, но само кога одам на сончање, кога носам тешки торби од супермаркет, повеќе би сакала да ми пишува „биди господин и помагај“. ама тоа е друга тема.

И тој ден бев со ролери, а јас и моето куче решивме убаво да се забавуваме и да се разладиме по брзиот круг околу Ада. Само што пливавме и игравме во плиткото, млад Стафорд притрча до нас со брзина на светлината и почна да се мачи со мојот Пак.

Знам, тоа е секако предрасуда и целосна генерализација што понекогаш ме тера да се згрозам, но си помислив во моментот „добро, ова е Стафорд и сега ќе се приближи некој пополнет бизон“ и, за жал, бев во право.

Истетовиран од глава до пети. Одамна не сум видела некој толку истетовиран во живо. Носеше толку кратки шорцеви, што веднаш го замислив во обувки како танцува на музиката од раните осумдесетти, со опасна фризура. Едната веѓа му е отсечена на средина, но тоа не е лузна, тоа е тренд, а реченицата ја започнал со „Сестро, ти пречиме?“.

Каков човек би бил ако едноставно кажам „да“? И, секоја клетка од моето тело го чуствуваше тоа… Реков дека моето куче е премногу уморено не може да игра, бидејќи тој кружеше околу Ада и беше премногу уморен за да игра. Не ни лажев многу, со оглед на тоа што малку по малку ми доплива и со главчето сигнализираше – одиме!

Постојано ме меркаше и иако носев како што викам пристоен костим за капење, односно немаше нешто провокативно, се чувствував како да сум гола на сцената. И тоа не беше се.
Не бев ни свесна за мојата грешка. Она што ми се чинеше како совршен крај со овој несреќен познаник, се чини дека нему му беше почеток. „Трчкаше кругови околу Ада, а? Па не е мал за зезајне, а ни газдарицата…“ Веќе се тресам.

Па, да те прашам, каква лузна е таа на твојот стомак? Сега веќе сум затечена и за милисекунда збеснав. Каква култура. Не се ни претставивме, што ќе рече ни род, ни бог на помош, а тој си дозволува да ми постави такво прашање… Не ми беше јасно дали има барем „и“ во неговата глава, но едно беше сигурно – ова е „фраер од околината“, а таквите луѓе ги избегнувам во широк круг.

И го направив она што мислам дека повеќето жени можат да го направат за да се извлечат од непријатната симпатија на мажот .

Следеше акумулација на зборови и се трудев да бидам што е можно повеќе иритирачки. Па, знаете како, пред две години чувствував таква болка во стомакот и бев надуен кога и да јадев нешто. Стомакот ми растеше, а во исто време ми се гадеше и го губев апетитот. Потоа имаше корона и не можев да одам на лекар, а стомакот секој ден ми се зголемуваше. Се сеќавам како мајка ми ми кажуваше дека изгледам испијано, но мојата тежина остана иста…

Да ја скратам приказната овде, штом му кажав дека имам рак на јајниците – побеле. Имав чувство дека на моето тело се појавија лишаи и чиреви, а на носот ми порасна вештерска бенка, затоа што ме гледаше така… како да ќе го заразам.

О, не го очекував тоа… Го повикал неговото куче и ги немало за три секунди. Изгледа го најдов лекот за кретени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *