February 23, 2024

На влезот во градината има огромна железна порта каде на посетителите експресно им се кажува да не застануваат и да ги мирисаат цвеќињата

Бескрајниот базен на содржини наречени социјални медиуми е исполнет со работи кои се информативни, шокантни и застрашувачки. Корисниците продолжуваат да ги објавуваат своите креативни идеи и оние што ги добиваат на други платформи на Твитер и разни други канали на социјалните медиуми.

Една фотографија од Англија деновиве го шокира интернетот. Во него се наоѓа „Најсмртоносната градина во светот“, која има над 100 видови опасни растенија. Фотографијата се појави на Твитер на 25 јуни и оттогаш стана вирална.

Отровната градина се наоѓа во Алнвик, во англиската област Нортамберленд.

На влезот во градината има огромна железна порта каде на посетителите експресно им се кажува да не застануваат и да ги мирисаат цвеќињата. Според властите во градината, речиси 600.000 луѓе ја посетуваат градината годишно и им е дозволено само да прават тури.

Но, и покрај предупредувањата, некои луѓе се онесвестуваат со вдишување на отровните испарувања на овие смртоносни растенија.

Покрај туристите, градината ја посетуваат и ботаничари од целиот свет за да видат отровните растенија како Монарх
, рододендрон и волчја метла. Таа е дом и на рицин, познат како растение рицинус, кое е најотровното растение во светот според Гинисовата книга на рекорди.

За отровната градина , списанието Смитсонијан во написот вели дека градината ја замислила Џејн Перси, војвотката од Нортамберленд, во 2005 година.

По посетата на озлогласената отровна градина на Медичи, војвотката била заљубена во идејата да создаде градина од растенија кои би можеле да убијат наместо да лечат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *