July 18, 2024

Бет Неш ги руши сите рекорди и секоја година успешно ги поминува потребните тестови, а тврди дека нема намера да се пензионира.

Бет Неш е осумдесет и шестгодишна стјуардеса која се приклучила на Американ Истерн Ерлајнс уште во 1957 година, што значи дека 65 години е посветена на својата работа и, како што вели, не планира наскоро да се пензионира.

Се додека здравјето ми дозволува, ќе продолжам да работам. Сè уште уживам. Сакав да бидам стјуардеса од моментот кога влегов во авионот. Се заљубив во елегантните манири на екипажот. Го видов тоа за прв пат кога имав само 16 години и веднаш помислив: „Ова е за мене!“ изјави Бет за Си-Ен-Ен.

Почнала да работи како стјуардеса на 21 година. Тогаш облекувањето беше сосема поинакво, а тоа се однесуваше и на екипажот на летот.

Кога почнав, облеката што ја носев беше многу конзервативна. Бевме закопчани до врат. Билетите беа само 12 долари и не требаше да резервирате однапред. Пушењето беше дозволено во авионот, а јас на почетокот делев цигари. Менито вклучуваше јастози и извонредно месо. Билетите се пишувале рачно, се делеле налепници за распределба на седиштата, а на таблата со креда бил испишан налогот на летот. Беше друг време – открила временската стјуардеса.

Годините донесоа модернизација и, според неа, сè се смени освен луѓето. Кога патниците ќе се качеа во авионот , ќе се сретнеа со Бет, а таа ќе се сети на сечие име и ќе се сеќава на разговорот што го имаше со тебе пред еден месец – рекол еден од патниците кој неколку пати имал можност да лета со Бет.

По 65 години работа, таа може да избере рута која сака. Нејзин избор најчесто е летот Њујорк-Бостон-Вашингтон. Со него може да се врати дома на време и да му каже добра ноќ на својот син, кој е роден со попреченост. Таа го сака тој лет бидејќи почнала да ги препознава лицата на патниците, додека не ни помислува на пензионирање.

Се додека сум здрава и способна, зошто да не работам? Работата е одлична! – одговара Нашова, чиј најдобар момент во кариерата е дружењето со поранешната прва дама на Америка, Џеки Кенеди.

Таа баба е сè уште доволно силна за да одвлече болен патник до патеката и да започне форма на реанимација, попозната како CPR. Таа мора да го прави тоа секоја година за да го помине годишниот федерален тест што и дозволува да ја задржи работата.

На нејзината приказна се појавија безброј коментари. Големите светски компании ангажираат стјуардеси и стјуардеси со години бидејќи тие делуваат смирувачки врз патниците кои се плашат од долгите летови. Има логика! Секоја чест за госпоѓата, убава е и искусна –

Ме тера да сакам да го премотам ова видео до крај, само за да ја видам Бет како вели: „Ова е одлична работа, нема ништо што повеќе би сакала да работам“ –

Жената треба да влезе во Гинисовата книга на рекорди – Господ да ја благослови таа жена, таа е фантастична! –

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *