May 23, 2024

Приказната на оваа жена е доказ дека ништо во животот не е невозможно! Американката, која сакаше да остане анонимна, го дала својот син на посвојување дури пред 40 години . Сепак, една средба во продавница промени сè. Сцената беше вистински филм. Никогаш не верувала во чуда, а само ѝ се случило една работа.

Нејзината исповед ви ја пренесуваме интегрално: Никогаш не верував во чуда. Растејќи, мајка ми и сестра ми секогаш спомнуваа некоја повисока сила, без разлика дали тоа е Бог или некоја вонземска моќ што беше надвор од човечкото разбирање, кога некој аспект од животот ќе тргне по неочекуван пат или кога ќе се појави синхроничност. Мора да му дадете име и секако – таквите работи се сметаа за „чудо“

Секогаш тивко се потсмевав со помислата на таа идеја. Ме тешеше идејата дека светот е случаен хаос и дека сè во него е неорганизирана случајност. Тоа ми имаше најмногу смисла. Религијата ми беше турната под нос и од почит кон моето семејство, едноставно се согласив со неа . Но, секогаш ја консумирав сомнително, со многу прашања и отворен ум. Но сега ми е јасно дека нешто постои. Дали е тоа Бог или виша сила, кој знае. Но сега знам дека животот има некаква смисла. Нешто поголемо од мене и тебе.

Кога имав 25 години, мојата контрола на раѓање не успеа. Не бев подготвена да бидам мајка, па оттука и превентивните мерки за бременост. Немав пари, зрелост и ментално здравје да дадам живот на друго суштество. Но, сакав да имам дете во вистинско време, сакав да им го дадам целиот свет и повеќе. Бев премногу исплашена да абортирам, па на крајот родив здраво момче. Не му кажав ништо на моето семејство за тоа поради страв од осуда. Мислеа дека одвоив малку време да патувам за да се откријам. Бебето беше мојата тајна.
Откако се породив, го дадов детето на посвојување, како што планирав месеци однапред. Не сакав да знам кои се посвоителите , не знаев ни какво име му дадоа. Секој детал беше како длабок нож, па не барав никакви информации. Не можев да ги поднесам раните. Вината беше неподнослива. Но, знаев дека тоа беше најдобрата одлука за мене во тоа време.

Филмот ќе го премотам назад скоро 40 години подоцна. Сега сум жена, разведена, без деца. Овој пат тоа не беше избор. Многу сакав деца, но веќе не можев да ја поднесам болката од абортусот, ниту физички, ниту емотивно. Го затворив тоа поглавје и никогаш не погледнав назад, исто како за мојата тајна. Сепак, не можев а да не помислам дека тоа е некаква лоша карма.
Се фокусирав на тоа да бидам сестра, тетка, ќерка, силна жена. Се фокусирав на љубовта и зајакнувањето на моето тело, на мојата работа, ширење на добрината. И јас бев навистина среќна. Но, нешто секогаш недостасуваше во мојот живот, колку и да беше се убаво, имаше таа тага што постојано се појавуваше.

Но, тоа сега се промени. Кога се преселив во Калабасас, бев среќна затоа што ја променив околината и пејзажот. И покрај убавите спомени, црните облаци и бескрајните дождови на Портланд постојано ми се враќаа. Не знаев дека со сончевото калифорниско небо нешто друго ќе го осветли мојот свет и ќе ми ја исполни таа болна дупка во градите.

Едно утро отидов да пазарам во недела, и како и обично почнав да ставам тиквички, зачини, јаткасти плодови, овошје во количката… Брз муштерија сум, сакам што побргу да влегувам и излегувам од продавница. Додека одев до полиците каде што беа зачините, удрив човек. Беше висок преку 180 сантиметри и носеше униформа. Тој ги полнеше полиците, а јас му ги истргнав кутиите од раце кога го удрив. „Многу ми е жал“, му реков, избезумено обидувајќи се да ги подигнам работите.

“Не грижете се, госпоѓо. Јас ќе го направам тоа”, ми рече насмевнувајќи се. Тоа беше интеракција во дел од секундата, но никогаш нема да го заборавам. Тој ден отидов дома во најчудно расположение. Имав чувство дека мојот мозок сака да ми каже нешто, но не можев да го сфатам.
Постојано размислував за човекот во продавницата и неговата насмевка. Не на романтичен начин, туку на бизарен, неконтролиран начин кој ја тресе душата. Се чувствував како да сум го познавала претходно,дека сум го видела во минатиот живот. Или можеби во сон. Тоа беше толку минијатурен момент од мојот живот, а сепак ми донесе толку многу топлина. И покрај длабочината на овој момент, го отфрлив и продолжив со мојот живот.

Неколку пати се враќав во истата продавница, но следниот пат кога го видов беше само три и пол месеци подоцна. Тој веќе не беше во преден план за мене, но не го заборавив, мозокот не ми дозволуваше. Така, штом го видов како се одмара на паузата за ручек, седнав веднаш спроти него.
„Дали те познавам“, прашав. Отсекогаш сум била директна жена. Тој го крена погледот од својата книга и рече: „Не, дали јас ве познавам?“ Одмавнав со главата.
“Па, претпоставувам дека тогаш не се знаеме. Мило ми е што те запознав сега. Јас сум Тимоти”, ми рече тој.
Разговаравме, а потоа му реков: „Враќајќи се на твоето прашање, чувствувам дека можеби те познавам. Ова ќе звучи чудно, но се чувствувам како да сум те видел во сон претходно“. Тогаш од мојата уста излегоа зборови кои мојот мозок уште не ги ни обработил: „Посвоен ли си?“.

Тој коментираше дека тоа е прилично ненадејно прашање, но одговори потврдно. Бил посвоен, но и татко му и мајка му починале. Неговиот татко загинал во сообраќајна несреќа кога имал 7 години, а мајка му од рак на дојка, само два дена пред неговиот 38 роденден.
Таа рана беше уште свежа. Го прашав колку години има, а тој ми одговори дека оваа година ќе наполни 40. Чувствував дека срцето ми чука побрзо… Помислив: „Родив дете на 40 години…“ Но, тоа не е можно. Разговаравме уште малку, но не знам што… Во еден момент додаде: „Сè уште не ја познавам мојата биолошка мајка“.

Кога си отидов дома, како луда, почнав да барам на Интернет сè за посвојувањето и како да најдам посвоители. Многу брзо прочитав за ДНК тестовите за потекло. Никогаш порано не го правев тоа, но сега чувствував дека е апсолутно неопходно. Заеднички соништа, години, моето внатрешно чувство… Се чинеше дека е во хармонија со некоја необјаснива магија. Чувствував дека мојот живот е филм кој оди по одредено сценарио.
По некое време се соочив со името на мојот син. Потврдено е – син ми, моето бебе. ДНК покажа се. Но, неговото име не беше Тимотеј, како човекот во продавницата. Се чувствував малку разочарано. Бев сигурна дека е тој. Но и јас бев среќна.

Сиве овие години размислував да се обидам да најдам син, но мислев дека е себично да барам дете од кое се откажав само поради болката што ја чувствував. Не сакав да го нарушам мирот и нормалниот тек на нечиј живот и да влезам во семејство кое толку долго живееше без мое присуство. Беше наметливо и погрешно. Но, нешто во мене, поради некоја причина, ми рече дека е време да се обидам сега. Моментот изгледаше идеален, имам 60-тина години и си помислив: „Сега или никогаш“.
Првите три недели на чекање беа болни. Но, конечно дојде повикот: Здраво. Здраво, ова е Тимоти, твојот син. Ги добив вашите мејлови. Тимоти… Мислев дека се викаш Роб. Мојот син се вика Роб, така пишуваше…
Роб се викам од раѓање, но сега се викам Тимоти. Или Тим, ако сакаш. Очите ми се наполнија со солзи. Моето тело беше десет тони полесно, а срцето ми беше тешко од љубов.
Тимоти. Те видов во моите соништа … Исто така, наидов на тебе во шопинг.Тој молчеше некое време. Тој само плачеше и моите солзи течеа заедно со неговите. Во тој момент знаев што и недостасува на мојата душа сите тие години. Ми недостигаше мојот Тимоти.

Никогаш не верував во чуда, но ова… Ова беше чудо од најголем вид. Убедена сум дека Универзумот ме донесе во Калифорнија , во таа бакалница, ми испрати соништа, а подоцна и мојот син… И тоа беше токму кога мојот син имаше болки, кога повторно му требаше мајка. Знам дека нема да ја заменам и не сакам, но ветувам дека ќе го сакам безусловно. Никогаш повеќе нема да го оставам. Вселената не обедини и ќе треба војска да не раздели.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *