July 18, 2024

Павел Кривошапкин (36) ја преживеал авионската несреќа во Јакутија (Русија) и раскажал како десет дена сам се борел за живот во тајгата.

Павел (36) дал интервју за ТВ каналот „Стар“ во кое ја раскажал својата неверојатна приказна – прво ја преживеал авионската несреќа , а потоа сам преживеал десет дена во тајгата. Според неговите зборови, по падот на авионот, тој бил сам неколку часа во близина на остатоците од авионот АН-2. Се наоѓаше во регионот Јакутија, кој е познат по тоа што има многу волци и мечки .

„ Се освестив и видов дека сè околу мене е исполнето со чад. Морав да излезам од авионот што е можно поскоро, ја скршив бравата на вратата “, ја започна својата исповед Павел.

Потоа реши да се спушти до реката. Таму ја виде зимската стаза од ирваси. Почнал да се движи и стигнал до една колиба каде нашол неколку пакетчиња инстант тестенини.
„ Седев до авионот околу три часа, а потоа полека се спуштив до реката и таму запалив мал оган “, додаде тој.

Поради сериозноста на повредите, апетитот му се намалил и не можел многу да јаде иако морал. Имал скршени ребра и потрес на мозокот.

„ Најдов неколку пакувања јужнокорејски тестенини во колибата. Ме спасија од глад. Иако не сакав и не можев да јадам толку многу бидејќи сè ме болеше, морав. Умирав од глад иако јадев колку што можев малку “ , вели Павел.

Павел мораше да се бори за живот, едвај имаше сила да ја напушти колибата и да го вее знамето кога го слушна звукот на спасувачкиот хеликоптер.

„ Се принудував да излегувам надвор од колибата еднаш дневно и да го веам знамето со надеж дека некој ќе го види “, се сеќава Павел.

По десет дена е пронајден урнатиот авион. По местото на падот на авионот, како и трагите, спасувачите успеаја да го пронајдат Кривошапкин на 1 јули во западниот дел на регионот Јакутија. Спасувачите пронашле двајца мртви членови на екипажот, а Павел бил единствениот преживеан патник од соборениот авион АН-2.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *