June 25, 2024

Повеќето домаќинки почнуваат да чистат од бањата, што на некој начин е приоритет – важно е таа секогаш да биде совршено чиста. Покрај кадата и мијалникот, кои треба да блескаат, тука е и тоалетната шолја , која е императив постојано добро да се исчисти.

Сепак, чистењето на бањата често знае да биде вистинска болка, бидејќи производите се полни со штетни хемикалии. Од друга страна, постојат природни средства за чистење кои можете сами да ги направите.

Оцет и сода бикарбона. За овој метод на чистење ви треба:
100 гр сода бикарбона 10 капки етерично масло половина шолја бел оцет Истурете ја содата во тоалетната школка, па додајте го етеричното масло и оцетот. Водата ќе се пени неколку минути отстранувајќи ги бигорот и дамките. Кога водата ќе престане да пени, исклучете ја водата.

Сок од лимон. Во шише со распрскувач измешајте сок од еден лимон, петнаесет капки есенцијално масло и литар вода. Сè добро измешајте и производот е подготвен за употреба.

Домашни шумливи таблети. Се што ти треба е: 150 гр сода бикарбона 50 мл лимонска киселина 1 лажица детергент за садови калапи за мраз.

Измешајте сода бикарбона и лимонска киселина, потоа додадете детергент и измешајте сè заедно. Смесата ставете ја во калапи за мраз и оставете ја да се исуши околу 4 часа. После тоа, извадете ги „коцките“ од садот за мраз и ставете ги во тегла која херметички ќе ја затворите.

Ставете една коцка во тоалетната школка. Почекајте да се стопи, па исчистете со четка и истурете ја водата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *