June 23, 2024

Плодовите од дрвото смоква ќе ве зајакнат особено во есен, периодот на настинки, па затоа сега е идеално време да го направите овој лек.

Смоквите се исклучително корисни, како свежи, така и суви, а консумирањето на тукушто набран плод е луксуз кој не му е достапен секому.

Но, постои одличен рецепт со суви смокви којшто буквално ќе го препороди вашето тело!
Благотворното дејство на смоквите:

Помагаат во регулација на работата на гастроинтестиналниот тракт
Високата концентрација на влакна во смоквите помага при слабеење и чистење на организмот од токсини.
Смоквата е богата со калциум кој лесно се апсорбира и токму затоа се незаменливи за луѓето со нетолеранција на лактоза.
Калиумот, кој е обилно присутен во смоквите, го зајакнува срцето
Смоквите содржат големо количество на антиоксиданти кои го подобруваат имунолошкиот систем и општото здравје.
Ја подобруваат општата здравствена состојба на кожата и го изедначуваат тенот на лицето.
Се сметаат за одлично средство за лекување на несоница и утрински мачини.

Природен лек од смокви
Потребни состојки: 40 суви смокви и маслиново масло
Подготовка:

Ставете ги смоквите во стаклена тегла и прелијте ги со маслиново масло. Затворете го садот со капак и оставете го во фрижидер. После 40 дена веќе може да го консумирате овој лек.

Примена: 1 смоква во маслиново масло на празен желудник ќе ви помогне да во зајакнувањето и на телото и здравјето и ќе ве ослободи од здравствените проблеми.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *