July 13, 2024

Кога се роди нашата ќерка, сфатив дека е сосема во ред мажот да сака две девојки одеднаш.
Писмо до секоја мајка и велам „Благодарам“. Ми зборуваа, знаев се, но ништо не знаев. „И ќе плачеш, ветувам, затоа што ќе дознаеш што е љубов, за кого дишиш и зошто живееш.

Ме уверија дека тоа е најубавото нешто на светот и дека овој настан е нешто што никогаш порано не сум го доживеал или почувствувал. Ми рекоа да не се грижам и дека се ќе биде во ред. Со Ана слушавме разни приказни и исповеди на трудници, мајки и воопшто родители. Па, сите бевме заинтересирани и сакав да знам што ја чека Ана и што треба да направам за да и помогнам и најдобро да се подготвам за тој ден.

Ех, само да знаев. Бев сигурен дека знам, бидејќи ми кажаа и стотици приказни ме убедија дека сум подготвен и дека знам се, но ништо не знаев.
Ок, признавам, јас сум емотивна личност и плачев И моите родители се такви, и јас сум нивна копија и фала му на Бога за тоа . Но, зошто е важно дали сум емотивен или не и кои се МОИТЕ мајка и тато?

Па, важно е, бидејќи и тие го доживеаја сето она што штотуку го започнав, сето она што го доживеа мојата Ана пред неколку дена и сето она што јас не го знаев или ценев толку колку што навистина ми требаше. Ах како се смени тоа.И само да знаете, ова не е пост за млади родители со совети што и како, не би се осмелил да го направам тоа.

Ова е само една голема благодарност до Ана, таа е љубовта на мојот живот, а јас, иако знаев што е храброст, научив нова лекција од неа .
Тоа беше најстрашниот, најочекуваниот и најубавиот ден во мојот живот и таа ја имаше главната улога.

Корина е нов дел од моето срце, копија на Ана и мене и нашето мало чудо. И секако, знам дека и ти го сакаш своето дете. Знам дека не сум единствениот кој ги сака најсилните и кој сака толку многу што понекогаш е неподносливо и неописливо. Само сакав да го кажам тоа гласно , бидејќи мило ми е што станав дел од тој тим.

Им порачувам на сите жени кои имаат дете или се обидуваат да зачнат да го ценат, разберат и слушнат. И имам нешто да и кажам на мајка ми:

„Ти се восхитувам и само се молам на Бога да бидам како тебе и мојот татко, бидејќи само така ќе знам дека сум успеал и дека сум на вистинскиот пат. Ви благодарам што издржавте до крај и ме донесете на овој свет и покрај неподносливата болка. Затоа што овој свет не е богатство, тоа сте вие ​​и животот што ми го дадовте вие ​​и татко ми и ценам што ги создадовте моите прекрасни сестри и мене преку љубов. И простете ми мене за секој грд збор, затоа што не мислев ништо од тоа, едноставно не знаев, но секогаш те сакам најмногу и тоа никогаш нема да се смени“.

Ана и Корина се враќаат од болница за викенд и деновиве без нив ми стануваат неподносливи.
Но, јас сум трпелив и никогаш не добивам сè веднаш, но секогаш добивам сè. Тоа е мојата животна приказна која ја прифатив и која не би ја менувал за ништо.

Ги посетувам Ана и Корина секој ден – па деновиве само го чекам тоа, а вчера и го шепнав најсилното ветување на Корина: „И секогаш ќе те држам за таа прекрасна рака и ќе бидам твојот суперхерој и заштитник, ветувам. Ти си најважна, сакана, вредна и убава.

И на сите вас кои ја чекате вашата љубов или само ја планирате, не плашете се воопшто, затоа тоа е најубавото патување досега, ви ветувам. Бременоста започнува со бакнеж и зборовите „Те сакам“, а болката ќе помине истите секунди кога вашата љубов ќе ги почувствува градите на мама и здивот на тато.
И идни татковци, бидете со вашата љубов при раѓањето. А ако досега не си плачел, ти ветувам, ќе плачеш со солзите на праведникот и на човекот што љуби.

Јас? Додека траеше породувањето, бев со Ана, и кажував што треба да слушне и ја држев за рака. Многу лажев, но тоа се добри лаги – поинаку не можеше да биде. Кога Ана се породи, болките престанаа, Корина заспа на неа, а јас се скршив – од солзи, љубов, среќа и уште посилна вера. Им го давам целиот свет на моите девојки.И како што ме научи Снежана пред 15 години, ако некогаш се плашиш, само затвори ги очите и тивко кажи во себе: „Мојот избор се љубов и верба“. Затоа што тогаш тоа е ваш избор, ваше право и зацртан пат.

Не знаев, но сега знам . И по 9 месеци грижи, радост, страв, љубов и солзи, ќе ви го кажам ова : „Бидејќи тој момент целосно ги отстрани сите грижи, ми ја стави најголемата насмевка досега на моето лице и мојот живот доби уште поголема смисла. Ана е мојата хероина, засекогаш, а Корина ме научи дека е сосема фер да се биде вљубен во две девојки истовремено“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *