May 23, 2024

epa09756099 Russian Foreign Minister Sergei Lavrov attends a meeting with Russian President at the Kremlin in Moscow, Russia, 14 February 2022. EPA-EFE/ALEXEI NIKOLSKY / KREMLIN / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT

Британските санкции против Русија, кои беа воведени на крајот на март, во тој процес наводно открија дел од наводниот „таен живот“ на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Во својот список од 65 нови лица и организации насочени за „помагање на руската инвазија на Украина“, се чини дека британското Министерство за надворешни работи успеа да го „именува“ „тајното семејство“ на Лавров во Лондон, вклучувајќи ја и Полина Ковалова, која се претставува како негова поќерка.

Според британскиот таблоид Дејли Бист , се чини дека вклучувањето на Ковалев на списокот го потврдува исцрпното известување на непријателскиот тим на Кремљ Алексеј Навални дека Лавров (71) живее „двоен живот“ речиси две децении.

Онаа што вклучува „тајна жена“, идентификувана од сојузниците на Навални како Светлана Пољакова, актерка и угостителка која има влијание во руското Министерство за надворешни работи.

Извор од МНР на новинарите им изјави дека целото министерство знае дека оваа жена е сопруга на Лавров. И речиси највлијателна личност во МНР. Може да го одпушти кого сака, се наведува во извештајот на тимот на Навални, повикувајќи се на Светлана Пољакова.

Полина Ковалева наводно е ќерка на Пољакова од претходниот брак. Се вели дека таа живее во луксузен стан во Кенсингтон, кој го купила за неверојатни 4,4 милиони фунти (5,8 милиони долари) кога имала 21 година.

Пријателите на Путин често имаат две семејства во исто време. Самиот Путин, додека беше во брак со Људмила Путин, наводно имал уште едно семејство со поранешната гимнастичарка Алина Кабаева. Министерот за одбрана Сергеј Шојгу со себе имаше истовремено две сопруги и деца. И Лавров не се разликува, напиша новинарката Марија Певчик на Твитер пред неколку месеци.

Лавров има „службена“ сопруга во последните 50 години. Меѓутоа, со години никој не слушнал за неа, ниту ги видел заедно во јавност. За разлика од овие дами, Светлана Пољакова. Таа е вистинска сопруга, заедно се од почетокот на 2000-тите, додава новинарот.

Таа жена наводно, како што пишува Певчикова на Твитер, купила стан во Москва од 6-8 милиони долари.

На сликата подолу можете да ја видите колекцијата на автомобили на Светлана. Не е лошо за невработена дама, пишува таа.

Светлана го придружува и Лавров на секое официјално патување во странство. Понекогаш ја зема дури и својата 78-годишна мајка. Целото семејство на втората сопруга на Лавров има дипломатски пасоши. Певчикова дури тврди дека новинарите дознале дека Пољакова повеќе од 60 пати користела специјален авион на МНР за лични потреби.

Гламурозната млада Полина е нејзината ќерка од претходниот брак. Има слика што Полина ја направила во куќата на нејзината мајка во Москва, каде што на масата се гледаат портрети на Лавров.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *