July 14, 2024

Комбинацијата на алкохол и одредени видови храна лошо влијае на желудникот и цревата, па може да доведат до сериозни стомачни проблеми. Наместо тоа, подобро е да јадете здрава храна како авокадо и овесна каша.

Забавата во градот со пријателите или разните прослави најчесто се зачинети со поголема количина алкохол. Вообичаено е мислењето дека треба да се јаде мрсна храна пред да се консумираат алкохолни пијалоци за полесно да се толерира алкохолот .

Сепак, како што истакнуваат нутриционистите, тоа е сосема погрешно. Постојат комбинации на храна и алкохол кои се штетни за здравјето, особено за желудникот и цревата. Наместо тоа, подобро е да јадете поздрава храна како што е авокадото, кое содржи добри масти кои можат да ја забават апсорпцијата на алкохол .

Покрај тоа, можете да јадете омлет, овесна каша, пилешко на скара или боровинки.
Happy Republic носи 4 видови храна или пијалоци кои треба да ги избегнувате по секоја цена пред да консумирате алкохол.

Пржена храна. Пржената храна и разните видови грицки можат да ве заситат, но нема да му ги дадат на вашето тело потребните хранливи материи. Лошо делуваат и на цревата додека безгрижно го голткате омиленото вино или пиво .

Зачинета храна. Пред алкохол не е добро да се јаде силна и зачинета храна, особено зачинета. Според експертите, овој вид на храна дополнително ќе ви ги иритира желудникот и цревата, што може да доведе до сериозни здравствени проблеми.

Чоколадо и газирани пијалоци. Чоколадото и алкохолот во никој случај не се добра комбинација, иако одлично се комбинираат во различни видови слатки ликери. Какаото и чоколадните масти со алкохол можат да направат неред во стомакот и да доведат до стомачни проблеми. Истото важи и за газираните пијалоци, па најдобро е да не пиете газирани пијалоци со алкохол.

Кафе. Можеби за многумина е изненадување, но кафето е исто така на оваа листа . Токму овој омилен пијалок често се користи за будење и отрезнување на организмот после алкохол. Сепак, како што објаснија нутриционистите, кофеинот ќе ве разбуди, но и ќе ви даде лажно чувство дека можете да пиете повеќе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *