June 20, 2024

Ви загори пеглата и подготвени сте да јафрлите? Чекајте, можеби имате состојка во куќата што ќе ја спаси, а вие ќе заштедите пари за купување нов апарат.

Психолозите тврдат дека чистењето на куќата и пеглањето се како терапија и дека овие работи имаат смирувачки ефект врз многу домаќинки. Сепак, веруваме дека пеглањето смирува многу жени додека апаратот не почне да им се лепи за облеката или уште полошо, не почне да чади и гори, неповратно уништувајќи ги нивните омилени парчиња облека.

Потоа, се појавуваат многу различни емоции – од нервоза, преку гнев, па се до паника, па затоа повеќе би сакале да ја фрлат пеглата во истиот момент и да се откажат од користењето повеќе од кога било во животот. Сепак, почекајте малку бидејќи има излез од наизглед невозможна ситуација, вклучувајќи и загорената плоча кое можете да го заштедите со неколку состојки достапни во кујната.

Користете сол. Солта е основна намирница и состојка која сите ја имаме во кујната и без која на повеќето луѓе им е тешко да замислат едно јадење. Но, покрај таа основна намена, се покажа како ефикасен и за чистење на изгорените дамки кои се формираат на пеглата.

Имено, тие можат да се отстранат ако на даската за пеглање ќе намачкате сува крпа со посипана сол. Потоа потребно е да ја вклучите пеглата на висока температура и да поминете преку крпата, односно солта, неколку пати додека не се отстранат дамките .

Сода. Ако мислевте дека е добар само за приготвување намирници, се лажете, бидејќи прави неверојатни работи на полето на чистењето , исто како солта . Направете паста од две лажици од тој прав и една лажица вода за да ја премачкате пеглата додека се лади. Потоа добро истријте го со чиста крпа, внимавајќи да не ја изгребате плочата.
Паста за заби или оцет

Кога пеглата е целосно ладна и нејзиниот резервоар за вода е празен, втријте паста за заби на извалканите делови од плочата, а потоа поминете со чиста крпа преку неа. Потоа наполнете го резервоарот со вода и вклучете ја пеглата. Ставете крпа на даската, а потоа поминете ја со пеглата на пареа. Мешавина од оцет и вода во иста количина треба да помогне во користењето на тој систем.

Во спротивно, постои ризик да ви изгори пеглата кога вашиот апарат е поставен на повисока температура од планираната за одреден тип ткаенина, но и кога пеглата ќе остане на вашата облека подолго отколку што е потребно.

Исто така, гардероба со лепливи натписи и украсни дизајни може да биде меч со две острици, па најдобар избор е да ја испеглате наопаку или да ставите тенка крпа преку ткаенината.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *