May 16, 2024

Еден човек покажа голема хуманост и човечки инстинкт, спасувајќимаче на патот додека возел, а потоа следело големо изненадување.

Возачите честопати наидуваат на многу авантури на патот, а додека возат не ни размислуваат какви посетители можат да сретнат на тоа патување .

Додека Роберт Брентли од Луизијана возел до стрелиштето каде што вежба и работи, не ни сонувал што ќе најде додека вози . Возејќи со редовна брзина низ страната на Луизијана, мислел дека видел маче на патот. Несигурен во тоа, се врати за да дознае. Така беше, на патот имаше мала бело-сива мачка, веројатно напуштена.

Воден од човечкиот инстинкт и пришол, ја подигнал сакајќи да и помогне. Штом ја зеде во раце и сакаше да ја погали, како заседа го опколија, од тревата излегоа уште 12. Брентли не знаеше што му се случило.
„О не… Боже, ве има повеќе… Мислев дека спасувам еден“, извикал човекот во првото видео.

Брентли рекол дека мислел дека мачката е осамена и дека воопшто не е подготвен за сцената која го фатила. Се разбира, Брентли го помина целиот ден со мачињата и го пропушти денот на работа, сакајќи да им помогне. 37-годишникот бил воодушевен, бидејќи, како што вели, го преплавил вистински бран на емоции.

Вистинската авантура штотуку започна кога тој мораше да ги стави мачињата во автомобилот , внимавајќи да не побегне или едно од нив да заборави. Како што вели, додека ги ставал во автомобил му скокале околу глуждовите. Конечно ги затворил вратите и прозорците и почнал да ги вметнува една по една, што овој пат успеал да го направи.

Спасителот ги однел малите младенчиња дома и вели дека во меѓувреме добил илјадници понуди за посвојување мачиња низ САД.

Најдовме неколку добри луѓе кои ги сакаат и кои ќе се грижат за нив, само што се уште се премногу млади, па се уште не сме ги дале – изјави Брентли за Npr.org.

Овој хуман човек покажа дека им го олеснил животот на спасените мачиња и се грижел за нив привремено, додека не најдат нов дом, објавувајќи видеа од дворот каде си играат и поминуваат време заедно.

Реакциите на придружниците се исклучително позитивни и многумина бараат од него да ги информира за мачињата, додека не најдат нови семејства . На животните им ставил базен во дворот и би се рекло дека се исклучително задоволни од ова внимание.

Со оглед на тоа што е стрелец и работи во индустријата за оружје, тој вели дека многумина биле скептични за овој негов потег бидејќи мислеле дека Брентли е насилна личност . Беа изненадени, вели тој, од великодушноста и сочувството што ги поседува.

Тоа е моја работа, само сакам луѓето да знаат дека без разлика каде сте или колку лошо гледате во светот – сепак има добро во луѓето и дека има и такви кои не го прават тоа за некое признание – рекол овој спасител.

Тој на својот Инстаграм профил објави дека двете мачиња веќе ги пронашле своите нови семејства во Лос Анџелес.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *