May 16, 2024

Цвеклото содржи нитрити кои го намалуваат крвниот притисок, а поради големото количество на витамини од групата Б, калиум и железо, го класифицираме како најздрав зеленчук.

Цвеклото долго се готви, па можете да користите експресен лонец за побрзо готвење.
Состојки за четири порции:500гр сирово цвекло, 1 лажица масло од тиква, 1 лажичка јаболков оцет, 1 лажица семки (сончоглед, тиква или други семки), сол, пиперка, бибер

Подготовка: Готвење цвекло Цвеклото измијте го и ставете го во ладна вода. Оставете ги да се вари додека не омекнат, околу 45 минути. Ако готвите во експресен лонец, тогаш тоа ќе биде околу 15 минути.

Подгответе ја салатата. Кога цвеклото ќе се излади, излупете го. Во сад за салата, исечкајте го цвеклото, додадете масло од тиква, јаболков оцет , а потоа посолете и побиберете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *