May 16, 2024

Добрите солени кифлички се половина од роденденот на детето, тоа го знае секоја мајка. За овој рецепт нема да трошите време и нерви, а сите ќе бидат воодушевени од вкусниот тест.

Потребни состојки:1 жолчка,1 јајце,1 кг брашно,1 свеж квасец,пола литар млеко,1 лажица шеќер,1 лажичка сол,3дл масло,2/3 маргарин за премачкување кифлички и 1 јајце и малку сусам.

Загрејте го млекото да биде млако, додадете го квасецот и шеќерот. Кога ќе нарасне квасецот, додадете ги сите состојки и ставете во еднолично, не многу тврдо тесто. Извадете произволни топчиња, по можност со средна големина, за да се вклопат во тупаница.

Растегнете ги да бидат долги, елипсовидни со тркалање. По желба можете да ги наполните со сирење, шунка, но најдобро е да се празни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *