May 23, 2024

Најбогатиот човек на планетата, чие богатство се проценува на 219 милијарди долари, има строги правила за своите 7 деца, кои тие мора да ги почитуваат. Тој е се освен обичен татко

Американскиот мултимилијардер и најбогат човек на планетата Илон Маск (50) е татко на 7 деца. Со поранешната сопруга Џастин Вилсон има 5 сина, близнаците Грифин и Ксавиер (18), како и тројките Каи, Саксон и Демијан (16). Со својата поранешна девојка и музичарка, Грајмс има син X AE A-XII кога накратко го нарекуваат X (2), како и ќерка Екса Дарк Сидерел , која е родена во декември 2021 година.

Маск, чие богатство според листата на Форбс се проценува на 219 милијарди долари, не е обичен татко. Тој ретко зборува за своите деца, но јасно е дека има многу необичен пристап кон децата и родителството.

Ви откриваме 9 строги правила кои мора да ги почитуваат неговите деца. Некои можеби ќе ве изненадат, некои можеби се сосема неочекувани, но едно е сигурно Илон Маск е опасен родител.

Се очекува најбогатиот човек на планетата да ги држи своите деца подалеку од јавноста. На прсти може да се избројат фотографиите од неговите наследници кои најмногу ги објавувале неговите партнерки, меѓу кои била и актерката Амбер Херд во моментот кога се гледала со него. Тој го прекрши ова правило со својот син Х, па затоа е една од ретките слики со синот што се наоѓа и на неговиот Инстаграм профил.

Тој смета дека неговите деца можат повеќе да се образуваат на Интернет отколку во класично училиште. Погледот на Маск за образованието е прилично неконвенционален и тој го опиша факултетот како куп здодевни домашни задачи. Тој постојано го критикуваше класичното образование кое го нарече застарено, а познато е дека не бара факултет од идните работници во неговите фирми.

Синот не смее мајка си да се нарече мајка. Двегодишниот син Икс кога стапил во врска со музичарката Грајмс не смее мајка си да ја нарекува мајка. Не смее да користи ниту синоним за овој збор, туку ја нарекува со името Клер. Правилото на оваа музичарка се обиде да го оправда и самата музичарка, која во една прилика изјави дека чувствува гадење од самиот збор мајка и дека нејзиниот син не ја нарекува така.

Повеќе читаат отколку што играат. Иако своето богатство го заработи благодарение на видео игрите што го водеа до програмирање, Маск ги поддржува своите деца да имаат хоби и да играат игри како таткото . Меѓутоа, во нивната куќа важи правилото дека децата треба да поминуваат двојно повеќе време за читање книги отколку за играње игри и зјапање во екранот на телефонот.

Справување со проблеми. Иако е најбогатиот човек на планетата, Маск смета дека неговите деца треба да се соочат со проблеми во животот за да бидат успешни. Тој на 17-годишна возраст се преселил од Јужна Африка во Канада без никаква родителска поддршка. Насилството од врсниците го доживеал и кога имал 15 години, па верува дека сето тоа му помогнало да биде тоа што е денес. Затоа тој инсистира неговите наследници да поминат низ одредени тешкотии во животот и се грижи дека не се соочуваат со доволно неволји во нивните млади животи.

Грижете се за вашето здравје. Грижата за сопственото здравје е еден од приоритетите на кои Маск инсистира со своите деца уште од најрана возраст. Тие се научени да јадат само здрава храна. Тие се толку добро обучени што дури и кога ќе им понудат пица или хамбургер, тие одбиваат. Домашното образование е уште една работа на која тој инсистира и не трпи никакво разгалување кај децата.

Во училиштето на тато. Децата на Маск, кои стасале за училиште, посетуваат специјално училиште основано од нивниот татко во 2014 година. Училиштето се наоѓа во Јужна Калифорнија и се вика „До ѕвездите“. Учениците во ова училиште се фокусирани на критичко размислување и решавање проблеми, а не се поделени во паралелки. Колку што тој го мразеше училиштето, толку неговите деца, барем според Маск, сакаат да одат во училиште на тато.

Не ги гледа децата кога се мали.Маск верува дека клучната улога во најраниот период од животот на детето и припаѓа на мајката, па затоа не се меша многу во нивното воспитување . Не ги ни гледа додека не пораснат. Тој смета дека улогата на неговиот татко е многу поважна кога детето ќе порасне отколку кога е бебе , па дури и тогаш мајката и дадилките се грижат за малечките.

Подготвени за патување. Децата на Илон Маск мора секогаш да бидат подготвени да патуваат многу, без разлика дали тоа им се допаѓа или не. Децата ги носи со себе и кога патува поради деловни обврски, па имаа можност да го видат Кинескиот ѕид, да патуваат со воз од Пекинг до Ксиан и да ги видат познатите теракота воини.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *