May 23, 2024

Кели Рејнолдс, експерт од Универзитетот во Аризона, објасни до какви проблеми може да доведе валканиот туш. Не е важно дали сте утрински или вечерни типови кога станува збор за туширање, но секако сметате дека тушот или кадата се место каде што ја измивате нечистотијата и го фрлате насобраниот стрес.

Сепак, како би се чувствувале кога би знаеле дека вашиот туш е полн со патогени бактерии? Тоа всушност може да биде реалност ако никогаш не го исчистите. Кели Рејнолдс, експерт од Универзитетот во Аризона, објасни до какви проблеми може да доведе валканиот туш.

Може да предизвика алергии и астма кај одредени луѓе. Околината со висока концентрација на влага, како што е бањата , е идеална за ширење на мувла. За повеќето луѓе, малку мувла не е причина за загриженост. Сепак, луѓето со ослабен имунитет се изложени на поголем ризик да развијат некои болести.

Според Рејнолдс, луѓето со астма или алергии на мувла може да бидат изложени на напади на астма или симптоми вообичаено поврзани со алергии на дишните патишта, кои вклучуваат иритација на очите, кашлање, па дури и осип на кожата.
Ако почувствувате течење на носот, кивање, насолзени очи или отежнато дишење, задолжително посетете го вашиот лекар. Може да предизвика инфекции на кожата

Секако, поголема е веројатноста да добиете инфекција на кожата по јавното туширање, но можно е да се заразите и дома, особено ако не сте го исчистиле тушот со години. Имено, микробите кои предизвикуваат габични и бактериски инфекции можат брзо да се размножат на подот од вашиот валкан туш. Некои од најчестите инфекции вклучуваат спортско стапало, брадавици, хуман папилома вирус (ХПВ) и стафилококус ауреус отпорен на метицилин (MRSA), бактерија која може да предизвика кожни апсцеси.

Ако имате расекотина или плускавци на стапалото, поголема е веројатноста да се заразите. Бидејќи отворот во кожата служи како влез за бактерии и вируси. Покрај тоа, луѓето со послаб имунолошки систем се повеќе склони кон инфекции на кожата кои можат да ги „соберат“ под туш или када.
Може да предизвика стомачни проблеми. Бидејќи фекалните бактерии, вклучително и E. coli, исто така се задржуваат при туширање, може да се појават стомачни проблеми, според Рејнолдс. Така, патогените микроорганизми може да се пренесат од вашите валкани раце, особено кога луѓето не ги мијат рацете по мокрењето, на други предмети и површини, како што е кабината за туширање, и да се пренесат од едно на друго лице.

Иако многу видови на E. coli се безопасни, некои видови може да предизвикаат стомачни проблеми, вклучувајќи дијареа, грчеви во стомакот, гадење и повраќање, велат експертите. За среќа, инфекциите со E. coli обично поминуваат сами по себе во рок од една недела, но сериозни проблеми со крвта и бубрезите може да се појават кај децата и постарите лица. Предупредување: Доколку дијареата предизвикана од E. coli е постојана, крвава или болна, посетете лекар. Може да предизвика инфекции на белите дробови кај луѓе со послаб имунитет

Ако долго време не сте ја исчистиле добро слушалката за туширање, таа може да испрска некои навистина одвратни работи. Иако веројатно никогаш не сте го забележале, на него има габи. Не само што е можна акумулација на габи, туку таквата акумулација може да привлече и заштити други штетни микроби како Легионела, вели Рејнолдс.
Легионела е род на патогени бактерии кои можат да предизвикаат сериозна инфекција на белите дробови како што е легионерската болест. Бактеријата се шири низ водата, кога луѓето вдишуваат мали капки вода или ја голтаат. Додека повеќето здрави луѓе не добиваат легионела, постарите лица, лицата со ослабен имунолошки систем и оние со хронични белодробни заболувања се изложени на поголем ризик да заболат од оваа болест, истакнуваат експертите. Значи, колку често треба да го чистите тушот?

Дури и ако сте здрави, добро е периодично темелно да го чистите тушот за да ги држите под контрола сите бактерии кои можат да се акумулираат. Ова е особено точно ако живеете со некој кој има послаб имунитет или е поподложен на болести (деца и постари лица). Општото упатство е да се чисти и дезинфицира тушот еднаш неделно.
Подот и ѕидовите. Чистете ги површините за туширање еднаш неделно со благ детергент и четка за чистење Еднаш неделно, чистете ги површините за туширање , вклучувајќи ги и плочките и одводот,Откако ќе ја отстраните видливата нечистотија, испрскајте средство за дезинфекција за да ги отстраните бактериите.

По чистењето секогаш треба да се нанесува средство за дезинфекција бидејќи присуството на нечистотија и наслаги од сапун ја намалува неговата ефикасност – објасни Рејнолдс.
Се прашувате како да ја исчистите завесата за туширање или патосниците? Ставете ги во машина за перење. Ако не се безбедни за перење во машина, користете спрејови за дезинфекција или марамчиња. Истото важи и за вратата за туширање. Овие површини треба да се дезинфицираат најмалку еднаш месечно. в

Ако сакате темелно да ја исчистите слушалката за туширање, најдобро е да ја одвртите и да ја потопите во разреден раствор за дезинфекција, објаснува Рејнолдс. Најдобро е да користите стара четка за заби за да ги отстраните сите нечистотии и наслаги. Треба да го миете секоја недела со благ детергент, а длабокото чистење е доволно еднаш годишно. Значи, колку е лошо никогаш да не го чистите тушот?

Капењето под туш полн со патогени бактерии може да влијае на секого различно, за некои тоа не е голема работа, но за други може да биде исклучително штетно. Прво разгледајте ја вашата здравствена историја. Доколку имате проблеми со алергии, астма предизвикана од грини или хронични белодробни заболувања, важно е често да го чистите тушот. Истото важи и за луѓето со ослабен имунолошки систем.

Важно е и колку често се туширате и какви производи користите. На пример, геловите за туширање и шампоните со многу масло можат да ја покријат површината на тушот и да го забрзаат создавањето на биофилм (акумулација на разни бактерии) – вели Рејнолдс.

Ако сте генерално здрава личност, валканиот туш веројатно нема да ви предизвика здравствени проблеми, но ако имате повторливи симптоми на алергија и белодробни заболувања, можеби ќе треба почесто да го чистите тушот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *