May 16, 2024

Со оглед на тоа што конзумирала јаболков оцет два пати на ден за да ослабе, на крајот од овој „експеримент“ жената ги објавила резултатите, а ние ги пренесуваме!

Јаболковиот оцет се добива со ферментирање на сок од јаболко , па затоа е сосема здрав и луѓето уште од античко време го користеле како додаток во салатите .

Со текот на времето, овој оцет е откриен како „чудотворен“ пијалок со кој можеме на многу начини да придонесеме за нашето здравје, па го добил епитетот „еликсир“ и е популарен како сода бикарбона .

Се шпекулираше дека е добро за слабеење. Во последно време дамите го користат особено кога сакаат да ослабат некој килограм, а преку пракса се покажа дека не само што е здрав, туку и помага при слабеење кај некои луѓе.

Јаболковиот оцет може да содржи многу природни бактерии кои ги помагаат процесите на варење , што значи дека го забрзува метаболизмот.

Кајла Гаритано, новинарка на порталот Eat this not that, се обидуваше да пие јаболков оцет секој ден во текот на еден месец бидејќи ја интересираше како тоа ќе влијае на нејзиното тело.

Спроведен експеримент. Овој оцет има многу упорен вкус , па Кајла се обиде да го најде идеалниот начин да го конзумира, бидејќи и беше тешко да го пие .

По малку истражување, таа пронашла рецепт кој вклучувал вода , мед и цимет покрај јаболков оцет, што го направил вкусот поприфатлив за употреба. Ова го пиела наутро на празен стомак, пред појадок, додека во текот на денот продолжила да јаде и пие како и обично.

Првиот ден се измери и ја забележа тежината. На нејзино разочарување, оцетот не и помогнал да ослабне , но заклучила дека значително и го намалил апетитот .

Во надеж дека ќе ослабе, Гаританова продолжила да се мери неделно, но тоа не се променило до крајот на месецот.
Кајла имала уште 3 комплетни оброци, но во меѓувреме не чувствувала глад ниту имала потреба од грицки.

Забележав дека јаболковиот оцет ми помага при варењето. Можеби затоа што го пијам пред кафе , кое е благ диуретик. Не сум изгубила тежина, но верувам дека конзумирањето на овој оцет, заедно со промената на навиките во исхраната и вклучително вежбање, може да доведе до видливи резултати.

Немам намера постојано да продолжам да земам јаболков оцет, но секако е здраво да го користам одвреме-навреме за чистење на организмот – изјави Гаританова. Јаболковиот оцет помага во регулирање на стомачната киселина, гасовите и надуеноста.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *