June 23, 2024

Доколку имате стар леб и мелено месо, ова е одличен предлог за јадење.

Немате повеќе инспирација за ручек ? Доколку сакате нешто лесно и брзо, а неверојатно вкусно, тогаш задолжително пробајте го ова јадење со мелено месо.

Не фрлајте го стариот леб, бидејќи освен за тост , можете да го користите и за ручек кој ќе се памети. Дополнителна придобивка е тоа што нема многу валкани садови.

Состојки: 400 гр мелено месо, 1 кромид , 6 јајца , 250 мл млеко , 1 домат , 100 гр тврдо сирење , стар леб
Подготовка: Посолете и бибер на меленото месо, зачинете со ким, мајчина душица и ситно исечканиот кромид. Истурете 100 мл млеко. Добро промешајте.

Во тавата истурете малку масло, а на дното намачкајте го меленото месо. Обидете се да формирате круг од месо, а потоа свртете да се пржи од другата страна. Над него се ставаат парчиња леб. Посолете и бибер во јајцата и додадете 150 мл млеко, па изматете.

Прекријте со леб. Покријте и печете 6 минути на тивок оган. Потоа свртете и повторно наредете ги парчињата домати, посипете со рендано сирење и повторно покријте. Оставете 3 минути на тивок оган.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *