June 16, 2024

Кога ја започнаа својата професионална кариера, Новак Ѓоковиќ и Ана Ивановиќ беа членови на тенискиот клуб Партизан.

Со оглед на тоа што тогаш важеа за големите надежи на светскиот тенис, а разликата во годините меѓу нив е само шест месеци, природно е што поминаа многу време заедно и веќе развија големо пријателство.

Деновиве на социјалните мрежи се гледа фотографија од пред 17 години. И двајцата тогаш имаа 18 години, а фотографијата може да се најде на официјалната веб-страница на Новак Ѓоковиќ .

Фото галеријата на оваа страница е вистинско богатство и содржи неколку фантастични слики од младоста на најдобриот тенисер во светот.
Прилично сме сигурни дека не се сеќавате на некои од претходните изданија на Новак, како што е ова:

А можеби се сеќавате на приказната за фарбањето на косата?
Еве како изгледаше Ѓоковиќ кога се обиде да ја импресионира планетата во својот прв Грен слем натпревар.

Тоа беше во 2005 година кога се квалификуваше за Австралија Опен. Пред мечот против Марат Сафин бил кај фризерка кој го наговорила да го обои предниот дел од косата.

Се сеќавам на еден од најубавите моменти на Австралија опен кога се квалификував и играв против Сафин на централниот терен е тоа што се потстрижив порано истиот ден. Тогаш една убава фризерка ме праша „Дали сакаш да направиш нешто посебно за вечерва?“.

Ја прашав: „Што предлагаш?“ Таа ми рече: „Можеби треба да ти го обоиме предниот дел“. Никогаш во животот не сум го направил тоа и реков „Зошто да не“. Имав 17,18 години, па реков ако веќе одам на големата сцена, тоа ќе го направам со стил – започна Новак, а потоа додаде дека мајката Дијана не била воодушевена од тоа како тој изгледа:

Не беше многу среќна што го виде тоа, подоцна немавме сјаен разговор за тоа. Ама после тоа се смеевме.
А еве како изгледаше по средбата со мистериозната фризерка:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *