June 16, 2024

Кога мајките би го знаеле дејството на мајчината душица , без разлика дали се од ливада или градина, хиперактивните деца би биле помирни.

Нашите предци им давале чај од нане на немирните и нервозни деца или ги смирувале со топли купки со мајчина душица, за да имаат здрав сон и посреќно детство. Бањите со мајчина душица им помагаат на нервозно преиритираните и депресивните луѓе. Марија Требен , позната австриска билкарка, во своето искуство забележува дека оваа скапоцена билка е добра и во лекувањето на алкохолизмот.

Во литар зовриена вода се става грст мајчина душица, се покрива пет минути, се цеди и се става во термос. На пациентот му се дава на секои 15-20 минути, две недели.

Марија Требен го препорачува овој чај и за епилептични напади . Во тој случај, чајот се пие во текот на целата година, по две шолји дневно, три недели, по што следи пауза од десет дена, а потоа овој процес се повторува.

Помешан со ајдучка трева, овој чај многу помага и при респираторни заболувања, како што е бронхијална астма со лачење на прекумерна слуз во бронхиите, која подоцна може да прерасне во емфизем на белите дробови.

Мајчината душица силно делува на нервниот систем, луѓето знаеле за нејзината моќ уште од античко време, а нашироко се користи при различни состојби – невралгија, болки во стомакот и менструални проблеми.

Природата ни дала можност едно растение да не делува благотворно само на еден од нашите органи, туку да има пошироко дејство. Така, во Центарот БИО-ТЕО се набљудува целиот организам, а различните комбинации на растенија доведуваат до најефективни тинктури за негова стабилизација.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *