July 18, 2024

Моќниот газда, главата на семејството, „падна“ во баналност. По 11 години затвор, тој повеќе не беше истиот

Иако неговото име редовно се наоѓа на списоците на најозлогласените криминалци во американската историја, Ал Капоне во никој случај не бил само зло. Би можеле да го опишеме како човек со контрадикторности – во исто време тој беше бескрупулозен гангстер и совесен сметководител; ладнокрвен убiец и филантроп; силеџија и семеен човек.

Малку во детството на Алфонсо Капоне можеше да претпостави што ќе се случи со него еден ден. Роден е во 1899 година во Њујорк, како четврто од деветте деца на берберот Габриел и кројачката Тереза, мигранти од областа Неапол. Габриел бил вреден човек кој за разлика од многу доселеници знаел да чита и пишува, па затоа напредувал до сопственик на берберницата и на семејството му обезбедил пристоен живот. Умен и вреден, Алфонсo имал солидни оценки на училиште, а неговото однесување било соодветно до четиринаесеттата година, кога се скарал со наставникот.

Иако тврдеше дека само се бранел, бил избркан од училиште. Почнал да го поминува времето на улица, каде што се приклучил на кругот на локалниот гангстер Џозеф Тори. Капоне, заедно со неговиот пријател Лаки Лусијан, се приклучи на неговата „ Банда на улицата Џејмс“.

Неговиот ментор првично му најде легална работа, шанкер во Хауард Ин. Токму тука Капоне го заработи прекарот под кој ќе влезе во историјата – „Лице со лузни“. Кога не тураше пијалоци, 18-годишникот „флертуваше“ со атрактивни гости.

„ Имаш прекрасен задник, сфати го тоа како комплимент! ѝ рекол на девојката, на што нејзиниот брат грабнал нож и му го отсекол левиот образ на Капоне. Капоне подоцна ќе инсистирал да биде фотографиран исклучиво од неговата „ подобра страна“ и ќе ги лаже медиумите дека претрпел лузна во војната.

Набргу откако се оженил со Ирката Мери Куглан и добил син, Капоне се преселил во Чикаго, каде Торио ги преселил своите операции. Шефот на локалната толпа во тоа време беше Големиот Џим Колосимо, вујкото на Тори, а неговата главна работа беше водење бордел. Кога забраната стапила на сила, Торио сфатил дека во нелегалниот алкохол се кријат големи пари, но Колоси не бил заинтересиран за тој тип на бизнис. Со други зборови, тој застана на патот на амбициите на Тори.

Откако најмил пријател да го ликвидира Колоси , обезбедувајќи алиби за себе и за Капоне, Торио станува шеф на толпата од Чикаго, а Капоне, кој претходно ги водел неговите книги, е неговата десна рака. Во текот на следните неколку години, нивната банда собрала богатство во нелегално производство и продажба на алкохол, но и многу непријатели меѓу ривалските криминални организации.

Откако едвај го преживеа обидот за атентат, Торио се повлекува и му ја препушта контролата на неговите работи, кои во тоа време веќе опфаќаа илјадници бордели, казина и нелегални станици за алкохол, на неговиот штитеник Капоне. Иако имал само 25 години кога бил на чело на едно од најголемите мафијашки семејства, покажал необични деловни вештини, но и решителност да се справи со сите што се осмелиле да му се спротивстават.

Иако нема официјални докази дека тој учествувал во „ масакрот на Денот на вљубените“, ликвидацијата на членовите на ирската банда Багс Моран, на сите им беше јасно дека Капоне е тој што го наредил крвопролевањето. А, ако треба, знаел и да ги „ извалка рацете“: со бејзбол палка убил тројца гангстери за кои се сомневал дека смениле страна .

Иако со години поткупуваше полицајци и политичари и јавноста го сакаше, таквиот живот не можеше да трае до бескрај. Кога амбициозниот Елиот Нес дојде на чело на ФБИ, обрачот околу шефот на мафијашот почна да се стега.
Имено, Федералите имаа ново оружје во борбата против гангстерите: почнаа да ги обвинуваат за затајување данок на нелегално стекнатиот имот. Токму на оваа баналност „падна“ озлогласениот Ал Капоне.

Во 1931 година, тој беше прогласен за виновен за тоа кривично дело и осуден на единаесет години затвор. Најголем дел од казната ја одлежа во Алкатраз, а по ослободувањето беше скршен човек. Здравјето му било сериозно нарушено поради престојот зад решетки и последиците од долго нетретираниот сифилис.

Тој се повлекол во вила во Флорида, каде што инфекцијата се проширила во неговиот мозок. Тој никогаш не се вратил во Чикаго бидејќи бил ментално неспособен да води семејство ( неговиот психијатар забележал дека пациентот имал ментални способности на дванаесетгодишно дете). Починал на четириесет и осум години, а за него се грижела сопругата до последен момент.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *