May 23, 2024

Вистински еликсир на здравјето

Кога ќе се спомне компир, во главата имаме помфрит или пире, најчесто кујнски рецепт, кој е вкусен во разни форми. Но, малкумина се свесни дека освен хранливи материи, има и многу лековити својства.

Се користи за ублажување на треска, како одлична облога за главоболки и изгореници, а добар е и за лекување на други болести, бидејќи е одличен извор на витамин Ц и богат со антиоксиданси.
Истражувањето спроведено од британските научници од Институтот за истражување на храната покажа дека компирот содржи соединенија познати како кукоамини, кои го намалуваат крвниот притисок. Исто така, болестите на црниот дроб и срцето, компирите успешно се прекинуваат.

Едно од најепохалните откритија е истражувањето на професорот Кагамин од Медицинскиот факултет во Аикити, Јапонија, кој во компирот пронашол состојки кои го спречуваат растот на туморите кај лабораториските глувци.
Сокот од компир е добар и за зајакнување на имунолошкиот систем, а се покажал и ефикасен во лекувањето на егзема, одржување на чист тен и отстранување на акните и митесерите. Подготовката на свеж сок од суров компир е едноставна. Треба да се напомене дека компирот не се готви бидејќи ги губи хранливите својства и се намалува присуството на витамин Ц.
Како да се направи?

Се што треба да направите е да го измиете и потоа да го излупите.
Изрендајте го или извадете го и потоа ставете го во ленена крпа и исцедете го.
Откако ќе се филтрира, исцедете го со рака уште неколку пати за да се исцеди сокот и да се наталожи скробот и потоа испијте го.

Многу е веројатно дека нема да ви се допадне премногу вкусот, но можете да го измешате со некое овошје за полесно да се пие. Можете исто така да додадете мед или малку овошен сок.

Овој рецепт е добро познат во алтернативната медицина и со задоволство се препорачува на сите кои се соочуваат со некоја од горенаведените болести.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *