June 23, 2024

Кога дознала за дијагнозата и откако лекарите не и дале голема шанса, откако се вселила во нов стан со вереникот и двете деца, почнала да го планира својот погреб.

Животот на Таши Тор Стратен целосно се променил , кога му кажала на докторот дека пронашла крв во столицата, а еден ден подоцна дознала дека има раk на дебелото црево , кој се проширил на белите дробови.

Беше шокантно. Бев целосно скршена и неутешна. Не мислев дека овие симптоми може да се должат на раk на дебелото црево. Се грижев за моето здравје, бев во форма, а никој од моето семејство немаше раk. Беше ужасно тешко да се открие дека боледуваш од опасна болест и дека ќе умреш – изјавила Таша.

Кога дознала за дијагнозата и откако лекарите не и дале голема шанса, откако се вселила во нов стан со вереникот и двете деца, почнала да го планира својот погреб .

Едноставно не можев да верувам дека тоа ми се случува. Цело време плачев и имав емотивни разговори со децата – додала таа.

Таса се преселила во Есекс со своите деца три месеци и е многу среќна што живее со своето семејство. Нејзиниот вереник, кој има три деца од претходната врска, и Таша и Рус се запознале преку апликација за запознавање во 2016 година, а веднаш откако почнале да живеат заедно, таа забележала крв во столицата.

Не се замарав со тоа. Претпоставував дека ова се должи на стресот на работа и загриженоста на родителите. Имаше и други симптоми, како болка во стомакот при вежбање и во долниот дел на грбот, но мислев дека е од товарот – вели Таша.

Загубата на крв била голема, па Таша решила да посети лекар. Не можам да опишам какво е чувството кога некој ќе ти каже дека имаш неизлечива болест. Имав само 44 години деца и нова врска и наеднаш сè почна да ми бега – истакна таа.

За среќа, кога повторно го посетила докторот во 2017 година, откриле дека јазлите на нејзините бели дробови не се канцерогени и дека ракот е во трета фаза. Што значи дека имала можност на операција која можела да и го спаси животот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *