February 23, 2024

Во 2013 година, Михаел Шумахер се здоби со повреда на главата во ски-центар на Алпите. Седумкратниот светски шампион во трките во Формула 1 излета на скијачката патека, падна и удри со глава во карпа. Неколку дена беше на работ на живот и смрт, а потоа беше ставен во вештачка кома …

По 6 години кома, Шумахер се буди и ја гледа сопругата. Неговата сопруга Корин, која потрошила најголем дел од нивните пари за лекување на нејзиниот сопруг, сега е буквално на работ на банкрот. И покрај големите пари што самиот Шумахер ги заработи од приходите во Ф1 додека со години доминираше на трката, и покрај сите огромни спонзорски договори што ги имаше, сите пари беа потрошени.

И токму кога се изгуби сета надеж за закрепнување, тој се разбуди и првата личност што ја препозна беше неговата сопруга.

Таа е жена која беше покрај него во убавите, но и во неверојатно тешките моменти. Лојалноста е особина која нема цена…

Затоа, поучете од примерот на Шумахер – изберете силни жени за ваши придружници, бидејќи можеби еден ден ќе дојде денот кога таа ќе ви биде единствената војска!

Во 2021 година имаше неколку извештаи дека здравјето на Шумахер се подобрува. Објавен е документарен филм во кој неврологот Ерих Рајдерер открива дека познатиот Шумахер“ е подобар од она што бил. Не премногу, но малку подобро.

„ Михаел Шумахер е буден, дише, срцето му чука брзо. Веројатно може да седне, можеби дури и да направи чекор со помош на други, но не повеќе од тоа “, изјави прво овој доктор. Иако овие зборови се прилично охрабрувачки, неговата следна реченица, за жал, беше многу попесимистичка:

„Мислам дека ова е најмногу што може да направи. Корин Шумахер потврди дека Михаел не може самостојно да се движи и целосно да комуницира со другите. Дотогаш за неговото лекување веќе беа потрошени 20 милиони фунти …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *