July 18, 2024

Високото ниво на естроген може да предизвика различни здравствени проблеми како што се неплодност, полицистични јајници и рак базиран на естроген. Исхраната богата со естроген може да има големо влијание врз ова. Со користење на ова есенцијално масло ќе можете да го одржите нивото на естроген на оптимално ниво.
Четириесеттите се период кога е поголема веројатноста да доживеете некои физички, психолошки и емоционални промени. Во вашето тело се појавуваат одредени знаци на стареење како зголемен стрес, топли бранови и намалена меморија.

Со години, есенцијалното масло од мудрец од морско оревче се користи за ублажување на непријатните симптоми кои се јавуваат како резултат на менопаузата.
Значи, ако сте жена над 40 години, вие сте на вистинското место бидејќи денес ви претставуваме 8 придобивки од етеричното масло од жалфија (мудрец – Salvia officinalis) и советуваме како да го користите ова масло.
Хормонско балансирање
Жалфијата е позната како природен фитоестроген и игра суштинска улога во регулирањето на нивото на естроген и промовирање на здравјето на матката. Како што старееме, имаме зголемен ризик од рак, па затоа е од најголема важност да ја одржуваме матката здрава за да го намалиме ризикот од рак на матката и јајниците.

Високото ниво на естроген може да предизвика различни здравствени проблеми како што се неплодност, полицистични јајници и рак базиран на естроген. Исхраната богата со естроген може да има големо влијание врз ова. Со користење на ова есенцијално масло ќе можете да го одржите нивото на естроген на оптимално ниво.
Студија од 2004 година покажува дека ова масло може да дејствува како природен лек за депресија и има способност да го намали нивото на кортизол до 36%. За да ги балансирате хормоните и расположението, треба да отворите шише со мудрец од морско оревче и да вдишете.

Ги ублажува менструалните болки
Жалфијата има способност да ги ублажува симптомите на ПМС, промени во расположението, грчеви, надуеност и ја намалува желбата. Може да дејствува како антиспазмодичен и да ја намали зачестеноста на грчевите и контракциите кои се јавуваат во матката. Може да ги ублажи болките во стомакот и главоболките.
Универзитетот Оксфорд Брукс спроведе студија која покажа дека маслото од жалфија во ароматерапијата може да ја намали физичката болка, анксиозноста и стравот кај жените за време на породувањето. За ублажување на менструалните болки, треба да разредете 4 капки жалфија од морско оревче во кокосово масло или масло од јојоба и да ја нанесете оваа смеса на проблематичната област.

Спречува инфекција
Студија од 2015 година покажа дека ова есенцијално масло може ефикасно да лекува рани и инфекции на кожата кога се применува локално. Има моќни антисептички и антимикробни својства и може да ги отстрани бактериите.
Сепак, не треба да го нанесувате премногу на отворени рани. Ви препорачуваме да користите само 5 капки.
Го ублажува стресот
Стресот во четириесеттите е многу чест, без разлика дали е предизвикан од работни или семејни проблеми. Жалфијата може да ја подобри менталната издржливост и самодовербата и да го намали стравот и анксиозноста.
Може да се користи и за лекување на депресија. Треба да комбинирате 6 капки со 2 капки масло од портокал или масло од темјан.

Ја подобрува кожата
Жалфијата содржи линалил ацетат, природна фитохемикалија која може да ги намали осипите и воспалението, да спречи појава на акни и сува кожа и да го регулира производството на себум.
За да ги намалите брчките и да ја хидрирате кожата, можете да го користите ова масло како хидратантна крема за кожата. Едноставно измешајте еднакви количини масло од жалфија со кокосово или масло од јојоба.
Го поддржува варењето и го балансира нивото на холестерол
Поради фактот што може да го зголеми лачењето на желудечниот сок и жолчните киселини, жалфија може да го забрза метаболизмот и да ги ублажи надуеноста, варењето, грчевите и абдоминалните тегоби. Исто така, може да ја стимулира апсорпцијата на минералите, а со тоа промовира здрава подвижност на цревата.
Лечи чиреви и го ублажува запекот. Има моќни антивоспалителни и антиоксидантни својства, го штити кардиоваскуларниот систем и го намалува холестеролот. Треба да користите топла облога со 5 капки жалфија. Можете исто така да нанесете масло на стомакот и нежно да масирате.

Ја подобрува циркулацијата
Жалфијата го забрзува метаболизмот така што носи повеќе кислород до мускулите и критичните органи. Покрај тоа, може да ги опушти мозокот и артериите, намалувајќи го крвниот притисок.
Комбинирајте 6 капки жалфија, 6 капки роза од здравец, 3 капки цимет и 12 капки масло од мандарина. Растворот префрлете го во шише со распрскувач, наполнете го со вода и испрскајте го телото.
Го подобрува сонот
Жалфијата може да ја излечи несоницата и да го подобри квалитетот на сонот поради неговата силна способност да ги балансира хормоните, да го ублажува стресот и седативните својства.
Измешајте 10 капки жалфија, 10 капки масло од лаванда, ½ шолја кокосово масло, ½ шолја пчелин восок и ½ чаши маслиново масло во тенџере со двојно дно. Добро измешајте, оставете да отстои 10 минути и префрлете го во сад.

АТМА – Подготви: Сузана Дулчиќ

Извор: atma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *