June 23, 2024

Психолозите велат дека постојат неколку типови родители, но јасно е дека сите сме различни и дека гледаме на свој начин како да ги изведеме нашите деца на најдобриот можен пат.

Во сето тоа се издвојуваат родителските методи на познатите личности, од кои некои се чудни за некои пристапи кон родителството.

Џулија Робертс – без гледање филмови на мама . Иако е една од најуспешните холивудски актерки, Џулија Робертс откри дека нејзините три деца не гледаат многу филмови или ТВ серии, а секако не и нејзините достигнувања.
„Ние сме прилично строги за тоа дома. Ќе го најдеме вистинскиот момент, па сите заедно ќе уживаме, но тоа сигурно не е скоро“, рекла Јулија во една прилика за нејзините методи.

Мадона – нема љубовни состаноци до 18 години. Кралицата на попот еднаш откри дека нејзината ќерка е сè уште премала за да излезе надвор, велејќи: „Нема момче за Лурд додека не наполни 18 години“.
И се чини дека ова не е единственото правило кое Мадона го има за своите деца. Таа призна што е всушност дисциплина дома. „Во мојата куќа не се толерираат телевизија доцна навечер, брза храна и неред.

Мила Кунис и Ештон Качер – без божиќни подароци. Славниот пар кој има седумгодишна ќерка и петгодишен син, призна дека не сака да ги разгалува децата со подароци.
„Засега нашата пракса не е подароци за деца… Минатата година, кога го прославивме Божиќ, Вајат имаше две години и не ѝ дадовме ништо“, отвори Мила.
Таа додаде дека децата повеќе не ги ценат подароците. Тие дури и не знаат што да очекуваат, само очекуваат да добијат нешто“.

Меган Фокс – нема телефон. Американската актерка призна дека нејзините деца смеат да гледаат филмови, но истото не важи за ТВ и телефон.

„Со филмовите чувствувам дека има почеток, средина и крај. Има јасна приказна. Мислам дека е различно од само да се стави дете пред телевизор затоа што е нон-стоп, нема крај“.
Таа додаде дека е и против нејзините деца да имаат телефони. „Мојата цел е да немаат компјутери, мобилни телефони, барем до осмо одделение.

Гвинет Палтроу – ТВ само на француски и шпански. Актерката, која е и мајка на две деца, имала необично правило кога станува збор за гледање телевизија. Таа призна дека на нејзиниот син и ќерка им било забрането да гледаат телевизија на мајчин англиски јазик.

Им дозволувам да гледаат телевизија само на француски или шпански.“ Таа понатаму објасни дека им купува цртани секогаш кога е во Франција, пишува Bright Side.

Алиша Силверстон – без пелени. Актерката откри дека синот почнала да го одвикнува од шест месеци.
„Исто како што вашето бебе ви покажува дека треба да јаде или е уморно, тој ви кажува кога да мочкате или кака. Тоа е најприродната, исконска работа“.
Алиша тогаш призна дека овој пристап, сè попопуларен, е добар и за нашата планета. „Заштедете тони пари на пелени, но и многу време бидејќи не е толку неуредно, а и помагате на планетата.

Кира Најтли – без Пепелашка. Англиската актерка откри дека нејзината ќерка не може да гледа некои филмови на Дизни бидејќи не се согласува со пораката што им ја даваат на младите девојки. Таа објасни дека Пепелашка не треба да чека богат човек да ја спаси, туку да се спаси себеси.

Џенифер Лопез – таблет само во недела. Латино ѕвездата, која е мајка на момчиња и девојчиња близнаци, има строго правило кога станува збор за користење на iPad. Таа рече дека нејзините деца „не можат да користат iPad во текот на неделата или да играат видео игри бидејќи е време за на училиште“.
Таа објасни дека неделата е единствениот ден во неделата кога можат да ги користат уредите под услов да бидат успешни на училиште.

Анџелина Џоли и Бред Пит – децата не можат да ги пребаруваат на Google. Бред Пит, додека беше во брак со Анџелина Џоли, откри: „Ги блокиравме нашите имиња на компјутерите на нашите деца“.

Тој објасни дека нивните деца не можат да ги гуглаат мама и тато. „Не сакам да зависам од тоа што мислат другите луѓе.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *