February 23, 2024

Содржи бромелаин кој помага во варењето на храната

Сите знаеме дека треба да имате 5 оброци во текот на денот, а дали сте знаеле дека овошната вечера може да ви помогне против надуеност и гасови?

Ова е особено важно за оние кои се соочуваат со симптоми, а можете да јадете и овошје за вечера и како превенција.
Но, не било кое овошје, бидејќи некои овошја имаат висок гликемиски индекс, што не се препорачува на крајот од денот. Експертите, всушност, сметаат дека најдобро е да се јаде ананас за вечера. Зошто?

Не само што е богат со витамини и минерали како што е магнезиумот, кој поттикнува релаксација и го намалува заморот, туку содржи и силни диуретик и дренажни својства, кои благотворно делуваат на задржување на водата во организмот.

Сочното тропско овошје е познато по своите антиинфламаторни својства, бидејќи традиционално се користи за лекување на воспаленија и варење . Ананасот е летно тропско овошје, особено познато по дигестивниот ензим бромелаин, кој помага во варењето на храната и на крајот од денот ја намалува надуеноста и го олеснува варењето. Бромелаинот го има само во свежото овошје, а познат е и како додаток за намалување на воспаленијата после операција и за спречување на таложење на маснотии во телото.

Ананасот исто така е полн со растителни влакна, содржи околу два грама по чаша исечкано овошје, што исто така помага при варење. Богат е со витамин Ц, кој ги штити нашите клетки и помага во изградбата на колаген, а само една чаша ананас задоволува 100% од нашата дневна потреба за витамин Ц.

Зошто се препорачува навечер? Ананасот може да ни помогне да заспиеме, бидејќи содржи 20 милиграми магнезиум по чаша исечени парчиња (околу 6 проценти од препорачаната дневна доза), што му користи на телото на безброј начини. Магнезиумот помага во регулирањето на крвниот притисок, функцијата на нервите и мускулите и го пренесува калиумот во телото, со што се смирува нашето тело и ум.

Сепак, за да вашиот десерт биде навистина вкусен и корисен, а со тоа и да ги отстраните сите проблеми на надуениот стомак , треба да знаете како да изберете добар и зрел ананас, бидејќи тоа е само толку слатко, сочно и навистина ефективно. . За разлика од авокадото, праските и бананите, ананасот повеќе не созрева кога се собира, па нема да помогне ако ги оставите на маса да созреат.

Не е тешко да се избере добар ананас. Еве неколку начини да го направите тоа правилно:
Златна боја Светло портокаловиот ананас е презрел, а зелениот е незрел. Најдете ананас кој има убава златна боја.

Надворешноста на ананасот. Јазлите од надворешната страна на ананасот ни даваат индикација за тоа што има внатре. Побарајте поголеми јазли, бидејќи тоа е знак дека плодот на дрвото е зрел.

За жал, не можете да очекувате чудесни резултати и слабеење само со јадење ананас, треба да се грижите за сеопфатна, урамнотежена исхрана, а ананасот може да ви биде одличен сојузник и одличен избор за лесен десерт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *