May 17, 2024

Пекара која служи европски колачи е невообичаена во Сингапур. Уште поретко, онаа што се вика Југословенска пекара , по земја која повеќе не постои. Отворен е од Македонец и неговата сопруга Митре Крајоски (53) и Катерина Крајоска (39), кои сакаа да ја прикажат традиционалната храна од својата татковина на локалното население.

Двојката – која има две деца – започна со пријатно кафуле во трговскиот центар Katong V минатиот јули, а се прошири со втор бизнис во трговскиот центар Citylink во април оваа година. „Ова не е вообичаена комерцијална пекара. Ги правиме домашните рецепти за кои е потребно подолго време да се направат, но тоа е подобро“, вели Митре за 8days.sg „Постојат слатки кои обично се прават кога има прослава“.
Тоа вклучува бурек, пециво со потекло од времето на Отоманската империја.

Македонски „Именден“ Пецивата и десертите што ги нудат Митре и Катерина се она во што ќе уживате доколку посетите македонски дом во посебна пригода.Македонија, држава наследничка на Југославија, го одбележува Денот на името, христијанска традиција каде на луѓето со религиозно значајни имиња им се доделува свој ден на славење. Да, некако како втор роденден.

Според Митре, обично се слави Именден со куќна дружба. „Ги повикуваме пријателите и семејството – може да има од 30 до 50 луѓе кои доаѓаат и си одат во текот на денот“, објаснува тој.
Иако парот потекнува од Македонија, Митре вели дека го дал името Југославија на името на неговата пекара бидејќи неговите колачи се од „цела Југославија (вклучувајќи ги) Србија, Босна и Хрватска“.

Порано комунистичка земја управувана од претседателот Јосип Броз Тито, Југославија ја сочинуваа Македонија, Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина и Федеративна Република Југославија (во составот на Србија и Црна Гора). По смртта на Тито во 1980 година, републиките постепено се прекинаа за да формираат свои независни земји.

Поради тоа што Србија и Македонија беа управувани од Отоманската империја – сега денешна Турција -вообичаено е да се најдат турски јадења во југословенската кујна. Во нивните пекари, Митре и Катерина служат домашна баклава , омилениот нежен десерт направен со слоеви од фило тесто, сечкани ореви и богат шеќерен сируп.

Митре има дневен работен ангажман како комерцијален пилот на авионот Боинг 777 на Сингапур ерлајнс. Митре и Катерина се преселија овде пред 17 години од родната Македонија од прилично интересна причина.

Митре ја заврши обуката и си обезбеди работа во националната авиокомпанија токму кога Југославија беше распуштена како држава. Подоцна најде работа летајќи за SilkAir, непостоечката регионална филијала на Singapore Airlines пред да се пресели на неговата сегашна позиција.

Во меѓувреме, Катерина е дипломиран економист на Универзитетот во Македонија. „Но, таа не сака да работи во канцеларија. Нејзината страст беше пекарството, па решивме да отвориме пекара“, вели Митре, кој и помага на сопругата во нивното кафуле секогаш кога не лета.

Рустикалниот дуќан со 22 седишта има ѕид од вештачки тули украсен со фотографија од претседателот Тито како претседава со необични дрвени маси и столови. Митре гестикулира кон другите празни рамки за фотографии на ѕидот. „Ќе ставам фотографии од Македонија таму“, споделува тој. Просторот е малку похипстер од бескрајните кафулиња во кои сме биле во поранешната југословенска република Хрватска, но сепак зрачи со пријатна домашна атмосфера.

Катерина и нејзиниот кујнски тим секојдневно прикажуваат огромен избор од речиси 20 видови колачи и слатки, а клиентите треба само да земат дрвен послужавник и штипалка, да го одберат своето парче и да платат на касата.

Вреди да се напомене дека југословенските колачи не се супер меки и меки како азиските печива. „Повеќето од луѓето во Сингапур прават мек леб со различни филови“, истакнува Митре. Неговите колачи главно го следат традиционално погустиот европски стил, кој Митре и Катерина поминаа една година експериментирајќи со брашно и млеко од локално потекло за да го добијат вкусот на нивниот роден крај.

Митре вели дека планира на крајот да отвори пет филијали низ островот, вклучително и централна кујна која ќе може да ги снабдува сите негови продажни места. „Katong V беше тест пазар.Блиску е до нашиот дом“, ни вели тој.
Тој, исто така, се надева дека ќе добие доволно работна сила за да ангажира балкански пекар, кој пак може да го научи својот персонал во Сингапур да прави автентичен бурек .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *